Emerald Pool (Zümrüt Havuz/Göl)

Emerald Pool(Zümrüt Havuz/Göl), Krabi

Güney Tayland’ın hiç şüphesiz ki denize sınıf olmasıyla ve doğal güzellikleriyle en güzel şehri olan Krabi de bulunan Zümrüt göl, size muhteşem bir doğa havasının yanında belki ilk defa göreceğiz masmavi ve tertemiz doğal göl olmasından dolayı turist ve yerli halk tarafından sürekli ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Zümrüt göle ulaşmak için ormanın derinliklerine rampa sayılabilecek yokuşta 600 metrelik patika yol vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır.

Emerald Pool, yani Zümrüt havuz tabelalarda “Sra Morakot” olarak da gösteriliyor. “Morakot” emerald yani zümrüt anlamına geliyor. Ancak benim önerim bu milli park alanına girdikten sonra önce Mavi Göl’e gitmeniz. Çünkü burası aynı zamanda Emerald Pool’un da kaynağı.

Girişten Mavi Göl’e yol yaklaşık 600 metre. Çok güzel ormanlık alandan yürüyorsunuz. Ağaçların kökleri neredeyse toprak üzerinde. Patika olan bu yolda araç ulaşımı yoktur, yürüyerek göle ulaşabilişiniz. Yürüyüş doğayla iç içe Muhteşem bir manzara oluşturuyor.

Mavi Göle vardığınızda enteresan bir durumla da karşılaşacaksınız. Bu göl gerçekten masmavi ve çok berrak. İsteğe bağlı olarak bu doğal gölde yüzebilirsiniz.

Bu gölün çevresinde çok sayıda kişinin el çırptığını göreceksiniz. Çünkü gölün etrafında el çırpıldığında gölden kabarcıklar yükseliyor. Bu hikâyeyi duyanlar da bu durumu deniyor. Gerçek mi derseniz? Evet, gerçekten el çırpıldığında göl kabarcıklar çıkartıyor. Ancak işin aslı buranın bir kaynak olduğu ve dipte kaynayan suyun bu kabarcıkları çıkartması.

Bu mavi göl sonrası Emerald Pool’a gidiyoruz. Burası da rengi ile etkileyecek yerlerden biri. Bu alanda yer alan havuzların hepsinin rengi birbirinden farklı. Çünkü Bu havuzlardaki bakteri ve algler farklı ısı seviyelerinde farklı reaksiyonda bulunuyorlarmış. Birbirleri ile girdikleri bu reaksiyon da suya rengini veren en önemli etkenlerden biriymiş.

115 metre uzunluğa ve 214 metre genişliğe sahip olan havuzun derinliği ise 1,2 metre ile 3,5 metre arasında değişiyor.

Sadece turistlerin değil yerel halkın da çok rağbet ettiği bir yer burası. Özellikle hafta sonları halk buraya gelerek keyifli vakit geçiriyor. O nedenle her zaman kalabalık. Biraz daha sakin zamanında gitmek isterseniz sabah erken saatleri tercih edebilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.