Koh Panyee Adası

Denizin Üzerine Kurulu Balıkçı Köyü

Koh_Panyee_Floating_Village_Thailand-9

Koh Panyi veya Koh Panye adası, Thai dilince เกาะปันหยี olarak telaffuz edilmektedir. Koh Panyee adası Phang Nga ilinde bulunmaktadır. Ada ilk olarak malaylı balıkçılar tarafından deniz ürünleri çeşitliliği e balıkçılık işine elverişli olduğu için, deniz zeminine çakılan kazıklar üzerinde kurulmuş bir balıkçı köyüdür, balıkçılık amaçlı ihtiyaçları karşılamak için yerleşilmiştir. Adanın şuanki nüfusu 1685 olarak bilinmekte ve 360 civarında balıkçılıkla uğraşan aileden oluşmaktadır.

Adanın tarihçesine bakıldığında, ada ilk olarak malay balıkçılar tarafından 18. Yüzyılın sonlarında kurulmuştur. Koh Panyee adası 200 yıllık bir geçmişe sahiptir. Malay dilinde ise adanın ismi Pulau Panji olarak geçmektedir. Bu dönemde Tayland yasalarının engeli ve Tayland halkının yabancıların toprak edinmesine karşı olan olumsuz tavırları nedeniyle ada ilk olarak denizin zeminine saplanan kazıklar üzerinde kuruldu ve evler bu hazıklar üzerine inşa edildi. Evlerin kazıklar üzerinde denizin üstünde bulunması bu balıkçı köyü sakinlerinin denize olan ulaşımını da kolaylaştırdı. Koh Panyee adasında turizm ve balıkçılığın daha da ilerlemesi ada halkına tanınan olanakları da arttırdı ve ilk olarak ada da Müslüman aileler olduğu için cami ve okul yapıldı.

  • Koh Panyee adasında birde gençleri spora özendirmek amacıyla futbol sahası kuruldu ve Tayland da en yetenekli oyuncuların bu adadan çıktığı belirtilmektedir.
  • Koh Panyee adası toplamda 300 metre uzunluğa sahiptir ve herhangi bir toprak parçası bulunmamaktadır.
  • Koh Panyee adasında elektrik ve telefon bulunmasının yanı sıra elektrik merkez e göre 6 kat daha pahalıdır.
  • Koh Panyee adasında bir tane de banka işlemlerinin gerçekleştirildiği ATM makinesi bulunmaktadır.
  • Koh Panyee adası çevre koylardan veya şerhlerden sürekli turistik amaçlı ziyaretçiler gelmektedir. Ada da konaklama imkânları da bulunmaktadır günlük 300 baht a kalabilirsiniz. Yeme içime konusunda da ucuz olmakla beraber bolca deniz mahsulü ürünler tüketebilirsiniz.
  •  Ada da şuan için 2-3 tane polis görev yapmaktadır.
  • Koh Panyee adası anakaradan tekneyle 20 dakika uzaklıktadır. Bunun yanında adaya phuket den de ulaşım mümkündür ve ortalama 1 saat de ulaşılabilir.
  • Koh Panyee adasında internet olanakları kısıtlı olmakla beraber internet erişimide sağlanabilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.