Thai Masajı

Thai Masajı Nedir, Nasıl yapılır?

Tarihi kökeni 2000 yıl öncesine dayanan ve geleneksel Thailand tıbbının 4 branşından biri olan Thai masajı(Nuad Bo-Ram olarak bilinir) hem bedensel hem de ruhen insanları rahatlatmayı amaçlayan bir doğu kültürü masaj terapisidir.Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir. Thai masajı akupresür, yoga, zen shiatsu ile benzerlik gösterir ve Budist öğretilerden esinlenmiştir. Masaj, Thai uygulamasında “sen” denilen vücudun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulanmalarından oluşur. Vücutta 70,000’in üzerinde “sen” olduğu söylenir ve Thai masajı en önemli on enerji hattı boyunca, avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır. Uygulanan güç vücuttaki gerilimi serbest bırakır. Uygulayıcı aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarak, eklemleri açmak ve esnemeyi kolaylaştırmak için vücudu nazikçe sarsar.

 

Bir Thai masajı aşağıdaki dört pozisyonu içerir:

  • Masajı alan kişi sırtüstü yatarken vücudun ön kısmına masaj uygulaması
  • Kişi her iki tarafı üzerinde yatarken vücudun yan taraflarına masaj uygulaması
  • Kişi yüzükoyun yatarken vücudun arka kısmına masaj uygulaması
  • Oturma pozisyonu

Thai masajının en önemli prensiplerinden biri, kişiyi bir sonraki masaj adımına hazırlayan ardışık hareket akışının sürmesidir. Uygulayıcı aralıksız yavaş ritmi sürdürebilmek için pozisyonunun her zaman farkındadır. Yoğun ve güçlü basınç, “sen” boyunca enerji akışının serbest bırakılması ve kişiyi bir sonraki geniş aralıklı esnemelere hazırlamak için miyofasiya ya da kas bağ dokularının yumuşayıp gevşemesini sağlar.

Thai measajında uygulayıcının vücut ağırlığını kullanarak masaj yapması ve sert bir zemin üzerinde masaj terapi uygulaması gerekir. Thai masajının süresi 1-2 saat aralığındadır. Masaj teknikleri içerisinde bazı sert pozisyonların terapi uygulanan kişiye göre düzenlenmesi ve bir ön çalışma yapılması önemlidir. Thai masajı uygulanan kişinin giysilerini çıkarması gerekmez ve çoğu zaman kayganlaştırıcı gibi ek ürünler kullanılmaz.

Thai Masajının Faydaları Nelerdir?                   

  • Vücudun enerji akışını düzenlemeyi amaç edinen Thai masajı vücudun esnekliğini ve hareket kapasitesini arttırır.
  • Sinir sistemini çalıştırırken kaslarda gevşeme ve rahatlamayı sağlar.
  • Vücut duruşunu düzenler.
  • Özellikle sporcuların yaşadığı kas spazmı ve yorgunluklarda tedavi edici özelliği vardır.,
  • Kan dolaşımı ve lenf sistemini düzenlerken iç organları uyarıcıdır.
  • Romatizmal hastalıkları, eklem şişliklerini azaltır.

 

Tayland masajının yanı sıra Türkiye ve dünyadaki önemli turizm ülkelerine de masaj yapan masör, ve kalifiyeli, işinde uzman masörler tedarik etmektedir. Eğer sizde Tayland dan kalifiyeli masör tedarik etmek isterseniz . Lütfen bizimle iletişime geçiniz, Sizlere buradaki masaj okulları ve yabancı eleman çalıştırma konusunda yardımcı olabiliriz…..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.