Vejetaryen Festivali

Tayland  Vejetaryen Festivali

Ekim ayının 8 ile 17 si arasında Tayland’a gelenlerin, gezerken mutlaka gördüğü hiç alışık olmadığınız görüntüler ile tanınan festivaldir. Kimisi kızgın közün üzerinde yürürken, kimisi de vücudunun çeşitli yerlerine saplanmış kesici aletler ile sokaklarda gezerek ayinler yapmaktadır. E ister istemez Ben nereye geldim?, burada neler oluyor? Bu festival neyin nesi? gibi soruların cevabını bulmak istiyorsunuz. Bu yazımızda sizlere Tayland vejetaryen festivali hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız. 

İlk olarak belirtmek isterim ki; Tayland Vejetaryen festivali Çin toplumunun Tayland’daki izlerinden biridir ve kesin ortaya çıkış tarihi belli değildir. Çin takvimine göre her yıl 9 ayda kullanır ve tam 9 gün sürmektedir. Bu 9 günlük süreçte inanca göre et ve çeşitli hayvansal ürünlerden uzak kalınarak, ruhların huzur bulacağı ve sağlıklı yaşam sürüleceğine inanılmaktadır.  

Vejetaryen festivalinin tarihçesi belirsiliğini korumaktadır. Bir rivayete göre; Çin’den Phuket adasına gelen Opera gurubu sıtma vebasına yakalanır ve ölüm döşeğine gelirler. Çinli opera gurunu bu vebadan kurtulmak için 9 tanrıya 9 gün boyunca et ve hayvansal gıdalardan uzak kalarak dua ederler. Bu ritüelin sonunda opera gurubu sağlığına kavuşur ve yüzyıllardır bu ritüel vejetaryen festivali olarak kullanılmaktadır.  Daha sonraki yıllarda, Çin den diğer Asya ülkelerine giden göçmen Çinliler bu kültürü devam ettirmek için kutlamalara devam ettiler. Günümüzde ise festivalden ziyade güney Asya da neredeyse her yıl ve düzenli olarak yapılan bir etkinlik haline geldi. Tayland da ise bu festivalin en çılgınca kutlandığı yer ise Phuket adasıdır. 

Tören Seremonisi

Festivalin en heyecan verisi yönlerinden birisi ise; tanrıları çağırmak için düzenlenen ürkütücü ayinlerdir. Katılımcılar kendilerine acı çektirerek Tanrıların onlara geleceğini ve yardım edeceğini düşünmektedir. Bu nedenle, Katılımcılar kızgın köz üzerinde yürürler, vücutlarını kesici aletler ile keserek kan akıtırlar, delici aletler ile kulak memelerine büyük delikler açarlar, yanaklarına kesici aletler saplayarak bir taraftan diğer tarafa geçirirler ve bunun gibi daha nice ürkütücü ayinler yapmaktadır.  Kadınlar ve erkekler yanaklarına bıçak, şiş ve diğer kesici maddeyle delerler. Çin tanrılarının böyle vücuduna delik açan insanları kötülüklerden koruyacağına ve sağlıklı bir yaşam bahşedeceğine inanırlar.   

Bu ritüeller okurken size biraz gerçek dışı gelebilir, ama her yıl yüzlerce kişi bu festivallerde uyguladıkları ayinlerde kullandıkları delici ve kesici maddelerden yaralanmıştır. 2011 yılında ise bir kişi ölmüştür. Festivale katılacakların dikkat etmesinde fayda var. 

Phuket Vejetaryen festivali, phuket de bulunan 6 tane Çin tapınağını ziyareti kapsamaktadır. Ilk tapınak ve en önemlisi olan Jui Tui Shrime tapınağıdır, festivalin start noktası burasıdır.  9 Çin tanrısına hitaben fener direğinin dikilmesiyle başlar. En az 10 metre uzunluğundaki fener direği dikildikten sonra Hindu tanrısı Shiva’nın oraya manevi güç getireceğine ve festivalin daha huzurlu ve feyizli getireceğine inanırlar.  

Devam eden günlerde, yerel Tay ve Çin toplumu üyeleri ev tanrılarını ye yanlarından getirdikleri diğer yiyecek içecek gibi adakları Çin tapınaklarına getirerek dua ederler. Ev tanrılarının tapınaklara giderek yıllık enerjilerini tekrar kazanacaklarına ve daha çok huzur ve mutluluk vereceğine inanırlar.(ev tanrısı dediği, Tayland da her evin önünde ufak bi tanrı kulübesi olur. Her hanenin kendine özgü ruhu olduğuna inanılır. İnananlar bunlar tapınaklara fiziksel ve ruhsal olarak götürürler ritüellerini yaparlar). 

9 gün süren festival çok renkli ve acılı görüntülere sahne olabilmektedir. Phuket e geleceklerin ve festivale ilgili olanların, festivallerin başlama ve bitiş tarihlerini göz ününde bulundurarak plan yapmalarında fayda var.  

Öne Çıkanlar: 

  • Her yılın 9 ayında 9 gün olarak yapılır. 
  • 9 tane Çin tanrısına sunulan şükran ve memnuniyetin festivalidir. 
  • Katılımcılar ruhlarını ve vücutlarını temizlerler. 
  • Festival süresince beyaz giyinmek 
  • Mental ve sağlıklı bireyler katılabilir. 
  • Festival süresince Et yememek 
  • Festival süresince Sex yapmamak 
  • Festival süresince alkol içmemek 
  • Festivale Hamile ve regil dönemindeki kadınlar katılamaz .  

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.