Top 10 Tay Yemeği

Top 10 Tay Yemeği

Tayland’a geldiğinizde sizi çok farklı bir kültür ve doğa karşılamaktadır. İlk başlarda alışması biraz zaman almakla beraber yemekleri de sizin ilginizi çekecektir neredeyse her sokak da, bazen sokak boyunca ayaküstü tezgâhlarda satılan tay yemeklerinin hoş kokulu kokusu sizi yemeğe cezbedecektir. Tayland yemekleri Türk yemekleri nazaran çok farklıdır ve hiö ekmek veya unlu mamuller yemeklerde yenmemektedir bunun yerine pilav her yemeğin olmazsa olmazıdır. Tay yemeklerinin aromatik konusu sizi cezbederken acıyı sevmeyen biriyseniz mutlaka dikkat etmeniz gerekir, tay yemekleri haddinden fazla acılı yapılmaktadır. Bazen kokusu dahi burnunuzda acı hissi uyandırmaktadır. Sizler için bugün Tayland da neredeyse her yerinde rahatlıkla bulabileceğiniz afiyetle deneyebileceğiniz, geneli bol acılı, soslu, farklı yosun ve ağaç yapraklarını, sebze ve deniz ürünlerinin kullanıldığı, tamamen yemek kültürümüzden farklı olan 10 tane yemek hakkında bilgiler paylaşacağım…..

 • Tom Yum Goong(Acılı karides Çorbası)somtum

Acılı karides çorbası da olarak adlandırabileceğimiz çorba o enfes limonsu tadıyla tanınmaktadır. İçinde kullanılan malzemeler ise şu tekilde sıralanmaktadır; ufak karides, acı Tayland biberi, limon suyu, balık sosu, taze limon yaprakları, Kulunç otu ve arpacık soğanından yapılmaktadır. burada yetişen bir mantar çeşidi çorbada kullanılmaktadır.

 

 • Som Tum ( Acılı taze yeşil papaya salatası)
  2

Tayland’ın akla gelen ve dünyada bilinen en meşhur yemeğidir. Hatta en acılı yemeği de diyebiliriz. Som Tum yapımında kullanılan malzemeler ise; sarımsak, frenk soğanı, ufak chery domatesi, yeşil fasulye, acı biler ve taze yeşil papayanın havanda dövülmesiyle oluşan lezzettir.

 

 

 

 • Tom Kha Kai( tavuklu Hindistan cevizi çorbası)3

Tayland’ın güney bölgesinden gelen bu lezzetin de kullanılan malzemeler ise; frenk biberi genelde kırmızı olanı, Hindistan cevizi suyu, ince çekilmiş galangal, ezilmiş arpacık soğanı, lemongrass bitkiisi ve dilimlenmiş tavuk parçacıkları dan yapılmaktadır.

 

 

 • Gaeng Daeng( kırmızı Curry)4

Kurbaşı kesilmiş kırmızı et, kırmızı köri sosu, taze Hindistan cevizi sütü, kafir limonu yaprakları, tabiki de acı kırmızı biber den oluşan bu hoş kokulu yemek Tayland mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

 

 

 

 

 • Pad Thai( tay tarzı kızarmış şehriye)5

Tayland da yabancıların en çok rağbet gösterdiği neredeyse her köşe başı yemek satıcısında kolaylıkla bulunan bu yemek de kullanılan malzemeler ise; balık sosu, şehriye, şeker, yer fıstığı, yumurta, soğan, isteğe bağlı karides-tavuk-kırmızı et ve acı biber tozundan yapılmaktadır.

 

 

 • Khau Pad( kızarmış pilav)6

Pad thai tarzı olan bu yemek de az acılı olmasıyla ilgi çekmektedir. İçinde barındırdığı malzemeler ise şu şekildedir; pilav, yeşil limon, isteğe bağlı et-tavuk-deniz ürünü, acı sosu, soy fideleri, yumurta, soğan ve acılı biberden yapılmaktadır.

 

 

 • Gaeng Keow Wan Kai(yeşil tavuk köri yemeği)7

Kuşbaşı tavuk parçaları, çilek büyüklüğünde kesilmiş patlıcan, taze bambu filizleri, kişniş, fesleğen, Hindistan cevizî sütü, Tayland pilavı ve tabiki de acı biberin bir araya gelmesiyle oluşan aromatik tay yemeğidir.

 

 

 • Yam Nua(acılı et salatası)8

Belki de damak tadımıza biraz daha uygun olan bu yemek uzunlamasına ince kesilen et parçacıkları, limon, acı biber, soğan, kişniş ve naneden oluşan lezzetli ve aıclı et salatasıdır.

 

 

 

 • Kai Med Ma Muang ( yer fıstıklı tavuk yemeği)

9

Aromatik konusu ve taze yerfıstığından yapılan bu yemek afiyetle yenilen acısı az tay yemeklerinden biridir. İçerdiği malzemeler ise şu şekilde; kavrulmuş yerfıstığı, tatlı sora sosu, acı biber, havuç veya mantar, soğan ve kaju fıstığından yapılmaktadır.

 

 

 

 

 • Pad Krapow Moo Saap( kızarmış domuz eti)
 • 10

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.