Tayland İklimi

Tayland İklimi

Tayland’da iklim ve hava durumu

Genel olarak denebilir ki, Tayland’da tropik bir iklim hakim. Sıcaklıklar genelde 30 derece civarında ve nem çok yüksek.
En

iyi gezi döneminin Aralik-Mayis arası olduğu söylenebilir ama bu o dönemde yağmur yağmayacağı anlamına da gelmiyor tabii. Aşağıda detaylarıyla anlatacağım farklı bölgelerin farklı iklim özelliklerini mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Ülkeye en çok turist Aralık-Ocak döneminde geliyor. Yaz aylarında hava erken kararıyor, kişin gün ışığından daha uzun yararlanılabiliyor. Mesela bizim gittiğimiz Ağustos ayında hava 18:30 gibi kararıyordu.
Tayland, kuzey-güney ekseninde uzanan oldukça büyük bir ülke, dolayısıyla Yağmur dönemi her yerde ayni değil. Hiç yağmur yağmayan ay yok gibi ama kesin gidilmez diyebileceğimiz bir dönem de yok. Monosun yağmurlarının olduğu dönemler, daha çok yağış alan dönemler. En iyisi bölge bölge yazayım çünkü bölgelerin Yağmur sezonları farklı farklı.
Kuzey Tayland: Kesin bir Yağmur sezonu yok, yağışlar genelde kışa sürüyor ve Ağustos ile Ekim ayları arasında çoğalıyor. Bu bölgede en sıcak aylar Nisan ve Mayıs. Bu dönemde sıcaklıklar 34-35 dereceye kadar çıkabiliyor.
Bangkok ve orta Tayland: Bölgenin ortalama sıcaklığı 30 derece civarında. En çok Yağmur Mayıs-Ekim aylarında düşüyor. Yağışlar genelde öğlenden sonra düşüyor ve kışa sürüyor. Gökyüzü genelde parçalı bulutlu, böyle olmasa da zaten hiç çekilmez, sıcaklıklar herhalde 40 dereceyi geçer.

Güney Tayland: Bu bölgenin iklimi de yine kendi içinde bile farklılık gösteriyor. Buranın Yağmur sezonu daha uzun sürebiliyor. Yine de Yağmur sezonunda uzun süre günesli havaya denk gelebilir, kuru sezon diye gittiğiniz dönemde yağmura yakarabilirsiniz. Burası güneybatı ve güneydoğu olarak iki ayrı farklı iklim özelliğine sahip bir bölge.
Güneybatı Tayland (Phuket, Krabi, Koh Phi Phi): Az yağmurlu dönem Aralık ayı ile Nisan arası. Yine burada bile iki ayrı Yağmur dönemi var. Birincisi Muson dönemi Mayısta başlıyor, Haziran ortasına kadar devam ediyor. bu dönemde bazen günlerce Yağmur yağıp, sonra günlerce güneşli hava olabiliyor, yani tahmin etmek zor ve tatilcilerin isi sansa kalmış. Ağustos ayninin ortalarında da esas Muson dönemi başlıyor ve Ekim sonuna kadar sürüyor ki, bu dönem bölgeyi ziyaret için çok uygun degil ama yazımda da bahsettiğim gibi biz bu dönemde gittik ve bir damla yağış düşmedi. Kaşım ayından sonra güneşli günlerin sayısı artmaya başlıyor.
Güneydoğu Tayland (Koh Samui, Koh Pangan, Koh Tao): Yine güneyde ve Phuket’ten sadece 250 km uzakta olmasına rağmen bu bölgede yaz ayları en güneşli aylar. Sıcaklıklar da 40 dereceyi bulabiliyor (mesela Nisan-Mayıs ayları). Biraz daha serin olsun diyorsanız Ocak ve Şubat ayları daha uygun. Haziran ve Eylül aylarında ise tropik yağmurlar yoğunlukta, ama bunlar da genelde öğlenden sonra geliyor ve kısa sürüyor. En yağışlı ve güney-doğu Musonlarının yoğun olduğu ay Kasım. Ekim ve Aralık ayları da Kasım’dan sonraki en yağışlı aylar. Aralık ayinin ortasından sonra ise güneşli gün sayısı yine artmaya başlıyor.

Benim yorumum: Tayland’da iklim konusu, hele hele de güneyde çok kafa karıştırıcı. Düşünsenize ne hayallerle binlerce kilometre yol gelmişsiniz ve 10 gün boyunca yağan sağmak muson yağmurlarından otel odanızın beyaz kumlu plajı gören penceresinden bakıp “ yag-mur  ya-gi-yooor,  sel-ler  a-ki-yooor,  aaa-rap  kii-zi  cam-dan  baa-ki-yooor..´´ sarkisini söylüyorsunuz.
Ama bizim yasadığımız gibi en yağışlı ayda Krabi bölgesine gidip, bir hafta pırıl pırıl güneşi görüp, aslında kuru sezon olan dönemde Koh Samui’de yağmura yakalanmak çök büyük şans veya şanssızlık değil, Tayland için normal sayılacak iklimsel bir durum.
Dolayısıyla benim tavsiyem; siz tatil planınızı yine sezon dönemlerine göre yapın ama

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.