Tayland Hakkında Genel Bilgi

Tayland

Başkenti :Bangkok

Dili : Thai
Para Birimi : Baht (THB)
Dini : %95 Budist, %4 Müslüman,
Önemli Şehirleri : Phuket, Pattaya,

Chiang Mai, Koh Samui

Özet Bilgi

Krallıkla yönetilmektedir, ana dili Taycadır, nüfusun %90 lık büyük bölümü budist inanışına sahiptir.Sınrları Burma 1,800 km, Kamboçya 803 km, Laos 1,754 km, Malezya 506 km. Kutsal Tapınaklarda beslenilen siyam kedisi tüm dünyada ünlüdür. Thai dilinde melekler şehri anlamını taşıyan Bangkok ise başkentidir. Turizme önem verilir, turistler saygıyla ve çiçeklerle karşılanır. Budist geleneği gereği ülkede budizm için büyük paralar harcanır ve tapınaklar kurulur, yaşatılır. Suya dayanıklı bir ağaç olan, yatçılık, mobilya ve havuz sektörünün vazgeçilmez malzemesi Tik ağacından çok güzel oymalar, eserler görmek ve/veya satın almak mümkündür. Ülkeyi gezecek yabancıların dikkat etmesi gereken davranış şekilleri vardır. Bir taylandlı yanında başkasının başını, saçlarını okşamak, ayakla bir şeyi işaret etmek ve thai şekli selamlaşmayı yapmamak bir ikramı kabul etmemek hoş karşılanmaz. Ülke kara incinin vatanıdır.

İklimi: Tropikal.
Arazi yapısı: Orta kısımlarda ovalar, doğuda Khorat Platosu, ülke genelinde dağlar yer alır.
Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Tayland Körfezi 0 m
en yüksek noktası: Doi Inthanon 2,576 m
Doğal kaynakları: Kalay, kauçuk, doğal gaz, tungsten, tantal, kereste, kurşun, balık, alçıtaşı, linyit, işlenebilir topraklar
Nüfus: 65,905,410 (Temmuz 2009 verileri)
Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 68.86 yıl
Ulus: Taylandlı
Nüfusun etnik dağılımı: Tay %75, Çinli %14, diğer %11
Din: Budizm %95, Müslüman %3.8, Hıristiyanlık %0.5, Hinduizm %0.1, diğer %0.6 (1991)
Diller: Tay, İngilizce, etnik ve bölgesel lehçeler
Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
toplam nüfusta: %92.6

Diğer Bilgiler

 

Ülkenin ilk yerlileri Güney Çin’den göç eden insanlardır. Taylandlılar, 11. yüzyılda bölgeye gelerek bir krallık kurdular. Tayland kurulduğundan bu yana Avrupalı güçlerin istilasına ve sömürgeciliğine uğramayan Güneydoğu Asya’nın biricik ülkesidir. Şüphesiz bunda, Tayland Kralı Mongkut’un rolü büyüktü. Bundan sonra yerine geçen oğlu Kral Chulalongkorn da aynı siyasetle bu durumu devam ettirdi. Kral Chulalongkorn 1851 yılından 1910 tarihine kadar tahtta kaldı. Ülkesinin gelişme ve kalkınmasında büyük çaba sarfetti. İngiltere ve Fransa ile çeşitli ticari anlaşmalar imzaladı.
Tayland’da 1932 yılında monarşik idareyi sınırlayıcı kansız bir ihtilal oldu. 1941 yılında ülke Japonlarca işgal edildi. Harpten sonra batı siyaseti gütmeye başlayan Tayland, Vietnam’a 11.000 kişilik bir askeri birlik gönderdi. 1972 yılında bu birliklerini tekrar geriye çekti.
1976 yılında yeni bir ihtilal oldu. Bu sefer ihtilal kanlıydı. Bunu 1977 ihtilali takip etti. 1983 yılında Vietnam askeri birlikleri, Tayland, Kamboçya sınırı yakınlarında Kamboçya mülteci kamplarına saldırdı. 30.000’e yakın mülteci Tayland’a sığındı. Bunun üzerine Vietnamlılar ülkeye girdiler. Fakat çok geçmeden Taylandlılar saldırganları geri püskürttü. 1988’de seçimleri kazanarak başbakan olan Tümgeneral Chatichai, 25 Şubat 1991’de yapılan askeri darbeyle yönetimden uzaklaştırıldı. Darbecilerin lideri General Suçinda Kraprayun’dır. Askeri Cuntanın hazırladığı anayasa gereğince Milli Meclisin 360 üyesinin belirleneceği seçimler 22 Mayıs 1992’de yapıldı. Seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek sandalye sayını elde edemedi. Generallerin desteklediği Erdem Birliği Partisi, Cuntanın yolsuzlukla suçlayarak iktidardan uzaklaştırdıkları partilerle bir koalisyon hükümeti kurdu. Fakat bir süre sonra çıkan olaylardan sonra hükümet krizi yaşanmaya başlandı. Kurulan geçici hükümetin ardından 13 Eylülde yapılan seçimler neticesinde muhalefet partileri 185 sandalye elde ederek yeni hükümeti kurdular (Ocak 1994).

Tayland halkının büyük bir bölümü gelirlerini hayvancılıktan elde ediyorlar. Filler, yılanlar ve Uzakdoğu’nun geleneksel törenlerinde yerlilere eşlik eden tüm hayvanlar, ülke insanlarının birçoğunun geçim kaynağını oluşturuyor. Onları eğitiyor, bakıyor, zamanlarının çoğunu onlarla geçiriyor ve gelen turistlere yaptıkları show’larla para kazanıyorlar. Budizm dininin dışında, Tayland’da pek çok şey kutsal sayılıyor. Fillerin insanların üzerinden atlamasının onlara şans getireceğine inanılıyor ve fillerle çok yakın dostluklar kuruluyor. Tayland ziyaretiniz sırasında sıkça karşılaşacağınız fil gösterilerini çok seveceksiniz. Ayrıca ülkede maymunlarında kutsal olduğuna inanılıyor. Tayland sokaklarında gezerken başınızdaki şapkayı, ya da çantanızdaki bir şeyi aniden gelip kapan maymunlarla karşılaşmanız mümkün. Budhha’ya tapan Tayland’lıların, ölü yakma merasimleri de oldukça ilginç ayrıntılardan. Tayland halkı, ölen yakınlarının bir daha dünyaya geleceğine inandıklarından, cenaze törenleri de bir hayli ilginç oluyor. Ölen yakınlarını büyük fırınlarda yaktıktan sonra, küllerini yakınlarına veriyorlar. Budizm dinine göre bir başka detay ise; her genç erkeğin evlenmeden önce bir ay süreyle tapınakta ibadet etmesi. Her Tayland’lı erkeğin, askerlik görevi gibi bu görevini yerine getirdiği Tayland’da, halk dinlerine bağlı bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Erkekler manastıra kendini kapatıyor ve 8 budistle beraber öğleden sonra hiçbir şey yemiyor, seksten alkolden uzak duruyor, sigara içmiyor ve kozmetik ürünlerinden hiçbirini kullanmıyor. Böylelikle Taylandlı genç erkekler sabırlı olmayı ve kötü alışkanlıklardan kurtulmayı öğreniyor.

Budizmi öğrenmeden Tayland’ı anlamak zor…
Budizm tanrı ve tanrıçaların olmadığı bir din olarak yayılmıştır. Budizm’e göre var olan her şey Tanrı’nın müdahalesi olmadan, mekanik yasalara uygun olarak maddeden meydana geliyor. Hayatta her şeyin geçici olduğuna inanılan bu dinde, hayatta bağlanmaya değecek hiçbir şey olmadığına inanılır. Budizm’in kurucusu olan Gautama Buddha’nın M.Ö 563-483 yılları arasında Hindistan’da yaşadığı tahmin ediliyor. Buddha’nın anlamı aydınlanmış kişi.. Buddha, 25 yaşından sonra sürekli yaşam ve ölümün ardındaki gerçeği aramış. 16 yaşında kuzeniyle evlenen Buddha, hiçbir eksiği olmamasına rağmen ciddi bir doyumsuzluk içinde olduğunu, başka bir şeyler aradığını fark etmiş. Gerçeği aramaya karar verip sarayda eşini ve çocuğunu da bırakarak gezmeye başlamış. Önceleri kendisine eziyet edercesine yıllarca oruç tutmuş ama daha sonra bunun kendi bedenine bir işkence olduğunu düşünerek bundan vazgeçmiş. Daha sonra bir gece Bodhi Ağacı’nın altında otururken ilham gelmiş ve o günden sonraki hayatını yeni felsefesini insanlara anlatarak geçirmiş. 4 temel öğretiden oluşan bu felsefede Buddha insanlara hep şunu anlatmış; çektikleri acıların sebebinin bencil ve doymak bilmek istekleri olduğunu, insanın bencilliğinin ve isteklerinin sona erdirilebilir olduğunu ve bütün bu doymak bilmez arzu ve iştahın ortadan kaldırıldığında ortaya çıkan durumu da nirvana olarak adlandırmış. Doğru görüş, doğru niyet, doğru hareket, doğru geçim kaynağı, doğru çaba, doğru düşünme, doğru meditasyon Buddha için, mutlu olmanın şartıymış.

Tayland halkının ilginç bir tarafı da kötü niyetli ruhlardan son derece korkuyor olmaları. Bu korkularından dolayı Tayland’ın dört bir yanında bulunan apartmanların camlarına dikkatlice bakarsanız, hemen hemen hepsinde en üst katında bile demir parmaklıkları görebilirsiniz, üstelik bu demir parmaklıkların evin içerisinden, camın gerisinden takılmış! Bu demir parmaklıklarla kötü ruhların içeriye girmediğine inanan halkın büyük bir çoğunluğu evlerinde bulunan küçük tapınaklara, gece yatmadan önce yiyecek bırakıyor. Böylelikle ruhların onlara zarar vermeyeceğine inanılıyor! Tayland’ın sıcak ve nemli havası sebebiyle, halk çamaşırlarını ütülemiyor. Yıkanan giyecekler, düzgün bir şekilde askılara asılıyor ve öylece kurumaya bırakılıyor ve kıyafetler ütülenmişçesine düzgün bir şekilde kuruyor. Bangkok’ta bulunan kanalların etrafında bulunan evler ise bir hayli ilginç. Şehir kanallarının içerisinde, suyun içine kurulan evler, Tayland yaşamı hakkında pek çok ipucu yakalamanıza neden oluyor. Kanal suyunun belirli dönemler yükselmesi sebebi ile yüksekte bulunan evleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Yüzen çarşı adı verilen çarşıya su taksileri ile gidip, suyun içinde bir sandaldan bir sandala alışveriş yapacaksınız. Kesinlikle pazarlık yapmanız gereken alışverişlerde, Tayland’ın tropik meyvelerinden tatmayı sakın unutmayın.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.