Tayland Mutfağı

TAYLAND MUTFAĞI

               Büyük bir ustalıkla ve yaratıcılıkla hazırlanan Tayland yemekleri güzel kokuların ve göz alıcı bir servisin birleşimidir. Benzersiz görünmelerine rağmen, gerçekte farklı yemek pişirme yöntemlerinin muhteşem bir karışımıdır. Tayland hiçbir zaman bir koloni olmamıştır ama yabancı mutfaklardan çok fazla etkilenmiştir. Özellikle noodle yemeklerinde ve çorbalarda, kızartma ve buharda pişirme gibi yemek tekniklerinde Çin mutfağının etkisi hissedilir.

Hint baharatları ise, Güneydoğu Asya’nın kaju fıstığı ve Hindistan cevizi sosu gibi serin lezzetlerine koyu ve kavrulmuş bir tat verir. Öyle ki meşhur Tayland kırmızı biberi bile yerli değildir, ilk kez 16. yüzyılda Portekizliler tarafından getirilmiştir.

Çoğu kraliyet ailesine bağlı olarak çalışan Taylandlı aşçılar bu yeni malzemeleri ve teknikleri geleneksel olarak kullandıkları çeşnilerle birleştirirler: Sarımsak, biber, kişniş kökü, taze limon otu, keskin kokulu Tayland bitkileri, Asya soğanı, havlıcan, tatlı hindistancevizi, palmiye şekeri, tuzlu balık sosu ve karides ezmesi vb. Tay yemek pişirme yöntemleri tüm bu lezzetleri incelikli bir şekilde bir araya getirir. Hiçbir tat diğerlerini alt edemez. Farklı tatlar arasında bir denge kuran Tayland mutfağı yemeklere canlılık veren tatlı, tuzlu, ekşi ve acı lezzetlerin başarılı bir birleşimidir.

Tayland mutfağında yemekleri çeşnilendirmek de çok önemlidir. Bir yandan hızlı yemek pişirme tekniklerini uygulanırken, bir yandan da yoğun emek ürünü soslar hazırlanır. İçeriğin ve lezzetin birbirini tamamladığı tariflerde bolca kırmızı biber kullanılır. Sokaktan hazır olarak satılan bir noodle batılı damak tadına göre tatmin edici bir öğün gibi görünse de, Taylandlılar ancak arkadaşlarla ve aileyle pirinç eşliğinde yenilen bir yemeği öğünden sayarlar.

Bir öğün genellikle çorba, balık, et veya sebze tabağı ve salatadan oluşur. Bunların hepsi bir kerede servis edilir, böylece birbirini tamamlayan tatların ve birleşimlerin farkına varılır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.