Budizm Cenaze Töreni

Budizm de Cenaze Töreni

Cenaze merasimi Tayca งานศพ veya “GNAN SOP” olarak adlandırılmaktadır. Uzakdoğu Ülker’inde hâkim din olarak Budizm e inanılmaktadır. Budizm inancında ölüm diğer dinlerden farklıdır, Budistler reenkarnasyon inancına sahip oldukları için, ölüm bu dünyadan diğer tarafa geçmeyi ifade etmektedir. Bedenin diğer dünyada yaşamına kaldığı yerden devam edeceğine inanırlar. Budizm dininde ölüm ve sonraki cenaze ve defin işlemleri belirli ritüellere göre din adamları eşliğinde yapılmaktadır.

Merhum ölmeden önce onu tanıyan aile üyeleri ve keşişler eşliğinde başında ayinler yapılıp dualar edilerek onun geçiş sürecinin daha rahat olmasını sağlamaya çalışırlar.

tayland-cenaze-toreni-09

Ölüm gerçekleştikten sonra, merhum en güzel elbiseleri giydirilerek yüzü yukarı yatırılıp ve ölünün sadece sağ eli ve başı açıkta bırakılır. Ölünün tanıdıkları ve Budist rahipler sağ eline su serperek tanrıdan onun günahlarının affı için dualar eder. ölünün bedeninin başucuna onun resmi konularak, evde 7 gün boyunca muhafaza edilir. Ölü evi Budist rahipler tarafından 6 akşam ziyaret edilip mumlar ve çiçeklerle donatılarak, başında dualar edilip Günaylarının bağışlanması için ayinler yaparlar. Fakir insanlar ise 7 gün beklemeden 3 gün sonra da bedeni yakabilirler ama genelde 7 gün bekletirler.

 

 

158871356

Yedinci günde ölünün cenazesi 4 tane Budist rahip tarafından dualar eşliğinde ölünün yakım işleminin gerçekleşeceği tapınağa doğru yola çıkılır, ama bu ölünün aile ve maddi durumuna bağlı olarak daha fazla rahiple de yapılabilir. tabut tapınağa ulaştığında yüksek yere konularak onu uğurlamaya gelenler ve keşişler tarafından dualar edilip ayineler yapılır. Bu arada ölünün ailesine, cenazeye katılan ziyaretçiler tarafından para veya hediyeler takdim edilir.

Bu merasim de aile fertleri ve ziyaretçilerin ağlamamaları gerekmektedir. Reenkarnasyon inancına göre ölüm bir yok oluş değil sadece geçiş sürecidir.

tayland-cenaze-toreni-11

Tabutun diğer durağı ise krematoryum oluyor burada tabut krematoryumda yakılıyor. Yakım işlemleri tapınaklardaki özel bölümlerde yapıldığı gibi bazı kırsal bölgelerde açık havada yakım işlemi gerçekleşmektedir.  Bazen Krematoryum esnasında geleneksel danslar da yapılmaktadır.

Krematoryum dan dan sonra kalan küller aile bireylerine kavanoz içende verilir. Belli bir süre saklandıktan sonra akarsuya, göle, denize veya ailenin istediği bir yerde savrulur.

 

 

 

140421-everest-sherpa-funeral-cremation-830a_0910da8f3be266305f81d41d678611e2.nbcnews-fp-1200-800

        Bazen ailenin maddi durumu ve ziyaretçilerine göre törene 1000 kişi katılabilmektedir.

Ölü akrabalarının cenaze işlemlerine ödeyecekleri para olmadığı zaman ölüler toplu olarak yakılmaktadır. 1998 de 40 000 ölü bir anda yakılmıştır.

Tayland da cenaze işlemleri tapınak, Budist rahip ve ayinlere bağlı olarak 25,000-500,000(2,000-46,000 Türk lirası) baht arasında masraflara ulaşmaktadır.

Ölü arkasından çeşitli aralıklarla yapılan ayinler 100 gün sonra Budist rahipler tarafından son 100.gün duası yapılarak bitmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.