Kanchanaburi Hakkında

Kanchanaburi Şehri Hakkında Genel Bilgi

Kanchanaburi şehri tay dilinde กาญจนบุรี olarak telaffuz edilen ufak nüfusuyla kasaba büyüklüğündeki Tayland’ın batısında bulunan, merkezi Kanchanaburi olan şehirdir. Kanchanaburi şehrinin nüfüsu 2006 verilerine göre 31,327 olarak tespit edilmiştir. Kanchanaburi şehri onu çevreleyen Ban Nuea ve Ban thai olmak üzere iki farklı bölgeden oluşmaktadır. Tayland’ın başkenti olan Bangkok un 123 kilometre batısında bulunmaktadır.

Tarihçe

19. yüzyılda Kanchanaburi şehri Kral Rama 1 tarafından Myanmar bugün ki adıyla burma dan gelebilecek istilalara karşı savunma amacıyla kurulan tampon şehir olarak 1833 tarihinde ilk yerleşim gerçekleştirilip kurulmultur. Kanchanaburi şehri Kral Rama 3 tarafından sınıra yakın olması amacıyla sınırın 16 kilometre gibi bir mesafeye kaydırılmıştır. Günümüzde se halen Myanmar’a sınır Tayland’ın sınır komşusu olan şehridir.

İklim

Kanchanaburi şehri tropikal savana iklimin hâkim olduğu bir bölgede konumlanmıştır. Kış ayları kuru ve sıcak geçerken, hava sıcaklıkları nisan ayıyla beraber yükselişe geçmektedir ki bu ortalama sıcaklıkların üstünde bazen 38,2 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Muson yağmurları sezonunda k bu mayın ve kasım aylarını kapsayan dönemdir. Bu sezonda ise şehir çok fazla yağış almaktadır.

Yerleşkesi

Kanchanaburi şehri Khwae noi ve Khwae yai rehirlerinin birleşerek Mae Klong nehrine döküldüğü yerle bulunmaktadır. Ki bu nehir sporları yapanlar tarafından turistlerin uğrak noktalarından biri olmasını sağlamaktadır. Şehrin yüksek dağlara yakın oluşu onu Tayland in merkez diğer şehirlerinden daha serin bir iklime sahiptir.

Ölü demiryolu

1942 li yıllarda Kanchanaburi şehri Japonların kontrolü altında idi. Bunun en önemli nedenlerinden biride Burma Railway olarak adlandırılan ve Myanmar ile arasındaki demi yolunun inşasında çalışanları Japon olmalarından kaynaklanmaktadır. Daha sonra bu proje ne kadar da tam anlamıyla gerçekleşmese de ölü demiryolu olarak adlandırılan Burma Railway şuan di şehri ziyaret eden turistlerin uğrak noktasıdır . Kanchanaburi şehrine giden her turist bu demir yolu köprüsünü ziyaret ederek resimler çektirmektedir. Daha sonra köprüyü konu alan filmlerle ki bunlar The Bridge on river kwai 1957 ve Return from the river Kwai 1989, The railway man 2013 filmleriyle ölümsüz halen getirilmiştir. Köprünün yapımında çalışan binlerde çalışanın kazalar, salgın hastalık ve doğa afetler sonucu yaşamını yitirmiştir. Ölüleri yaşatma ve şehir in tasviri açısından 2 tane müze 2003 yılında halk ve turistlerin hizmetine açılmıştır. İsmi ise Tayland- Burma Demiryolu müzesi dir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.