Tayland Hakkında 14 İlginç Bilgi

1. Tayland, Güneydoğu Asya’da, hiçbir zaman Avrupa gücü altında sömürgeleştirilmemiş tek ülkedir.

Tayland dilinde Tayland adı doğrudan ‘Özgürlüğün Ülkesi’ anlamına gelen Prathet Thai’dir. Öyleyse bu ülkenin hiçbir zaman hiçbir Avrupa ülkesi tarafından sömürgeleştirilmemiş olan Güney-Doğu Asya’nın tamamındaki tek ülke olduğu anlaşılıyor. Dünyadaki sadece çok az sayıda ülkenin Avrupa yönetiminden kaçmayı başardığı göz önüne alındığında, bu başlı başına büyük bir başarıdır.

2. Bilinen ilk Siyam ikizleri Tayland’da doğdu.

İlk tanınmış yapışık ikizler olan Chang ve Eng Bunker, 11 Mayıs 1811’de, bugün Tayland’ın Siam Krallığı’ndaki Bangkok yakınlarındaki bir ilde doğdu. İkizler, aynı zamanda kız kardeş olan iki farklı kadınla evlendi ve her bir çift, her biri ondan fazla çocuğa ebeveyndi. İlk başta birlikte yaşadılar ve dört kişi için yeterince büyük bir yatağı paylaştılar, ancak birkaç yıl sonra iki kız kardeş kavga etmeye başladı ve böylece iki ayrı hane kuruldu. Siyam kardeşler daha sonra, 1874’teki ölümüne kadar her evde ard arda üç gece geçirdi.

3. Siyam Kedisi

Yukarıda bahsedildiği gibi, Tayland, Siam Krallığı olarak biliniyordu ve Siyam kedilerinin geldiği ülke. Tayland halkı bu kedilerden etkilenmiş gibi gözüküyor ve 14. yüzyıldan kalma bir şiir kitabı, günümüzde yalnızca altı tane olmasına rağmen, 23 farklı Siyam kedisinin nasıl bulunduğunu anlatıyor. Ayrıca, düğün gününde bir çift Siyam kedisini evlenecek Gelin’e sunmak iyi şans getireceğine inanılır.

4. Her yıl tamamen Tayland’daki maymunlara adanmış bir festival var.

Her Kasım ayında Lopburi şehrindeki Pra Prang Sam Yot tapınağında yaşayan maymunlar için tapınağın önünde her yıl ziyafet hazırlarnır. 600’den fazla maymunu yerel halk kendileri tarafından sevgiyle hazırlanan iki tondan fazla olan açık büfe yemek ziyafetine davet ederler.  Maymun menüsünde ne yokki; pilav, tropik meyveler, salata, ızgara sosis ve hatta dondurma bile mevcut. Festivalin amacı bu küçük tüylü hayvanlara iyi davranarak iyi şans kazanmak. Yerli halk aynı zamanda binlerce turisti şehre getirmeyi başaran bu maymunlara teşekkür etmenin bir şekli olduğunu düşüyorlar.

5. Kraliyet ailesine saygı göstermek çok ciddi bir meseledir.

Tayland’da kraliyet ailesi, vatandaşları tarafından çok sevilir ve saygı duyulur ve monarşinin herhangi bir üyesini eleştirmek kesinlikle yasaya aykırıdır. Ülkede lèse majesteleri yasası var, bu da kral, kraliçe veya kraliyet mirasçılarına yönelik saygısız davranmanın ihanetten hapis cezası alması anlamına geliyor. Tayland’daki Anneler ve Babalar Günü, bir kişinin annesi ve babasından ziyade kral ve kraliçe için yapılan kutlamalardır ve Tayland halkı tarafından ülke çapında kutlanmaktadır.

6. Tüm erkeklerin bir Budist keşiş olması

Geçmişte, yirmi yaşın altındaki tüm Taylandlı genç erkekler, prensler ve krallar dahil tüm sosyal sıralamalardan, yaşamları boyunca  en az bir defa kısa süreliğine Budist bir keşiş olurdu. Hiçbir zaman ulusal bir gereklilik olmamasına ragmen neredeyse her budist aile bu geleneğe sahip çıkardı ve bir aileden çıkan keşişler kutsanmış ve hayatının geri kalanını budizme adayarak iyi karmanın ailesine yansıyacağı düşünülürdü. Bugün ise hala bazı aileler bu geleneği devam ettirmektedir.

7. Dünyadaki en uzun isimlerden biri Bangkok’un tören adı.

Tayland’ın en büyük şehri ve başkenti.Tayland nüfusunun onda biri Bangkok’ta yaşıyor (Neredeyse 15 milyon kişi). Pali ve Sanskritçe kök kelimelerden oluşan Bangkok’un tören adı ‘Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit’ dir. Adı, ‘Melekler Şehri, Ölümsüzlerin Büyük Şehri, Dokuz Cevherin Görkemli Şehri, Kralın Koltuğu, Kraliyet Sarayları Şehri, Enkarn Tanrıların Evi olan, Indra’nın emriyle Visvakarman tarafından dikilmiş’ anlamına geliyor.

8. Tayland karada yürüyebilen bir balığa ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyada başka hiçbir balığa benzemeyen özelliğiyle Cryptotora thamicola, mağara melek balığı yada şelale tırmanış balığı olarak da bilinir, şelalelerde ilerlemek için iki ön ve iki arka yüzgeçlerini kullanırlar. Cryptotora thamicola’nın yürüyüşe yönelik iskelet adaptasyonları şimdiye kadar herhangi bir balık türünde gözlemlenemediği için oldukça dikkat çekicidir. Mağara balıklarının anatomisi ‘semender benzeri’ olarak tanımlanırken, mağara balığı aslında bilinen evcil hayvan akvaryum balıklarının uzak bir akrabasıdır.

9. Tayland dünyanın bir numaralı orkide ihracatçısı

Tayland dünyanın en büyük orkide ihratçısıdır. Aynı zamanda orkide Tayland’ın ulusal çiçeğidir. Tayland orkidelerinin yaklaşık % 45’i ülke dışına ihraç edilmekte ve geri kalanı yerel papzarlarında satılmaktadır. Tayland ormanlarında yabani olarak yetişen 1500’den fazla farklı orkide türü mevcuttur. Pazarlar, alışveriş merkezleri, tapınaklar ve festivaller bu egzotik çiçekle süslenir ve yol kenarlarında ya da birbirine karışmış elektrik telleri arasında bu çiçeğin büyüdüğüne şahit olabilirsiniz.

10. En küçük ve en büyük

Tayland dünyadaki hayvan türlerinin sadece onda birine ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda en küçük memelilere, en büyük balıklara ve dünyadaki en büyük canlı kertenkelelere de ev sahipliği yapıyor. Yaygın olarak bombus yarasası veya domuz burunlu yarasa olarak bilinen en küçük memeli olan Craseonycteris thonglongyai, iki gram ağırlığında ve mutlu bir şekilde mutluluklar ülkesinde yaşamaktadır. Tayland çevresindeki denizlerin derinliklerinde, dünyanın en büyük balığı rekorunu taşıyan birçok balina köpekbalığı da vardır. Bunlarda yetmediyse, Tayland hakkındaki diğer ilginç gerçek, aynı zamanda dünyanın en büyük canlı kertenkelesinin oyun alanı olmasıdır 7 metreye kadar uzayabilen monitör kertenkelesi.

11. Tayland hakkında bazı rakamların özeti

Tayland’da 1.430 ada, 35.000 tapınak var ve yaklaşık 67 milyon Tayland’lı yaşamaktadır.  Her yıl yaklaşık 6 milyon turist ülkeyi ziyaret ediyor ve her yıl başkent Bangkok’u yerli ve yabancı 11 milyon kişi ziyaret etmektedir. Tayland dört farklı ülkeyle sınırlarını paylaşıyor;  bunlar Myanmar, Laos, Kamboçya ve Malezya. Ve son olarak, Tayland’da en çok ihraç edilen ürün pirinçtir.

12. Red Bull’un Doğum Yeri

Tüm dünyada en ünlü ve popüler enerji içeceği Red Bull Tayland’da doğdu. 1976’dan Chaleo Yoovidhy tarafından ülke genelinde ve Asya’da satılan tatlı, gazsız bir enerji içeceği olan Krating Daeng 1987’den sonra Dietrich Mateschitz adlı bir Avusturyalı girişimci tarafından batılıların damak zevkine daha iyi uyacak şekilde malzemeleri değiştirdi ve böylece bildiğimiz Red Bull doğdu.

13. Tayland bir zamanlar “Doğu’nun Venedik’i” olarak anılıyordu.

Chao Phraya Nehri üzerinde direkler üzerine inşa edilmiş birçok bina ve Bangkok’un ticaret faaliyetlerinde önemli bir faktör olan kıvrımlı kanallardan dolayı bir zamanlar Doğu’nun Venedik’i olarak adlandırılıyordu. kaynaklanıyordu. Başkentte turistler ve yerli halk için düzenlenen tekne gezintilerinde kullanılan hala oldukça fazla sayıda güzel kanal bulunmasına ragmen Bangkok’un zaman içinde büyümesiyle kanalların çoğu doldurulmuş ve döşenmiştir ve günümüzdeki çoğu sokak ve kaldırımlar haline gelmiştir.

14. Tayland, dünyanın en uzun hükümdar hükümdarına sahiptir.

Kral Bhumibol Adulyadej, 9 Haziran 1946’dan 13 Ekim 2017’ye kadar hüküm sürmüştür. Öldüğü sırada, dünyanın en uzun hüküm süren devlet başkanı ve Tayland tarihinin en uzun hükümdar hükümdarıydı. Kral Bhumibol Adulyadej 70 yıl boyunca 126 gün hüküm sürdü ve Tayland halkı tarafından büyük saygı gördü. İsviçre’den bir mühendislik derecesi olan ve yapay yağmur oluşturmayı sağlayan bir bulut ekim projesinin patentine sahipti, diğer etkileyici başarıları arasında Tayland’ın milli marşını bestelemekte vardır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.