Tayland’dan Türkiye’ye Kargo

Tayland’dan Türkiye’ye Kargo

Taylan’dan Türkiye’ye yapacağınız kargo gönderimleri veya yapılacak ithalat bağlı olan yük taşımacılığı konusunda yararlanabileceğiniz seçenekler şu şekildedir:

  • Deniz yoluyla kargo gönderimi
  • Hava yoluyla kargo gönderimi

Deniz yoluyla kargo veya ithalat ürünü göndermek isteyenler, Tayland dan Türkiye’ye direk olarak giden gemi taşımacılığı yapılmamaktadır. Bunun yerine Tayland Bangkok limanı ve güney limanından yük alan gemileri ilk olarak Singapur’a ki bu güney Asya nın en büyük uluslararası kargo limanı olma özelliğine sahiptir, Singapur’daki limana ulaşan gemiler Singapur’dan da yüklerini aldıktan sonra Türkiye’ye doğru yola çıkmaktadırlar.

Ortalama bir yük gemisinin Tayland’dan Türkiye’ye ulaşımı en az 22 günde en fazla ise 36-38 günde tamamlanmaktadır. Bunları belirleyen en önemli etken kullanacağınız gemi kargo şirketlerinin hepsinin aynı değil farklı farklı zamanlarda yaptıkları seferler ve gemilerin özellikleri belirlemektedir.

Tayland’dan Türkiye’ye yapacağınız ithalatta kullanacağınız gemi kargo firmalarının fiyatları gönderilecek kargo miktarına bağlı olmakla beraber, konteyner parsel, full konteynır olarak da gönderim sağlayabilmektedir. Konteynır fiyatları 20’’ 40’’ ve parsel kilo olarak ayrılmaktadır. Giden konteynırlar dünya standartlarında olup gönderilecek her malın özelliğine göre farklı konteyner seçenekleri bulunmaktadır. Full konteyner 20’’ fiyatları ortalama 500-700$ dan başlamaktadır. Ve gönderilecek olan ürünün özelliğine göre de artmaktadır. Mesela soğutma sistemi olan konteynerler veya kuru yük taşınacak konteynerlar ebat olarak aynı ama fiyat olarak farklılık göstermektedir.

Neredeyse her gün Bangkok’dan Türkiye’ye gemi seferleri farklı firmalar tarafından geçekleştirilmektedir.

Hava Kargo taşımacılığı

Hava kargo taşımacılığı konusunda çok fazla kargo şirketi bulunmaktadır. Gönderilecek ürünün miktarına göre hava parsel kargo ve Express kargo olarak farklık gönderme seçenekleri sunmaktadır.

Ortalama olarak Bangkok’dan Türkiye’ye gidecek bir hava kargo en erken 2 günde en geç ise 8 günde adrese teslim edilmektedir.

Hava kargo kullanacaklar için ThaiPost u kullanmakta fayda vardır. Fiyatlar diğer kargo firmalarıyla karşılaştırıldığında %15-20 arasında daha ucuzdur ve güvenlidir.

Mesela Bangkok’dan Türkiye’ye göndereceğiniz gönderi ThaiPost için

Bangkok’dan Türkiye’ye göndereceğiniz 10 kg lık bir kargo için;

  1. Hava Parsel kargo: 4030baht
  2. Express hava kargo:  6670baht

Bangkok’dan Türkiye’ye göndereceğiniz 1 kg lık bir kargo için;

  1. Hava Kargo Mektup veya doküman: ortalama 400-1000baht
  2. Hava Parsel kargo: 880-1115baht
  3. Express hava kargo:  2530baht

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.