Koh Larn (Mercan) Adası

Kısaca bilindiği gibi Mercan Adası, Pattaya ya en yakın mesafede bulunan adadır. Adanın uzunluğu 4 km ve genişliği ise 2 km uzunluğundadır. Mercan adası Pattaya da 7 km uzaklıkta, feribot ile ortalama 40 dakika, speed boatlar ise 20 dakikalık mesafededir.

Mercan adasında büyük oteller olmamakla beraber, şehir merkezinde bungalow tarzı butik oteller bulunmaktadır. Ada daha çok dinlemek ve güzel vakit geçirmek için tercih edilmelidir. Eğlence mekanı barlar diskolar bulunmamaktadır. Mercan adasının içinde ulaşım ise SongTail denilen arkası açık pikaplar la ve motosikletlerle sağlanmaktadır. Adada şahsi araç bulunmamaktadır. Sadece motosiklet kiralanabilir veya songtail ler ile adada gezebilirsiniz.

Ulaşım?

Mercan adasına ulaşım pattayada bulunan iskeleden sağlanmaktadır. İskele ise Pattaya walking streetin sonunda deniz tadaında bulunmaktadır. Fiyatlar ise farklılık göstermektedir. Sabah ilk feribot saat 7 de kalkmaktadır. Akşam ise son feribot 5 de dir. Adayı gezdikten sonra saat en geç 4:30 gibi iskelede olmanızda fayda var.

Gezilecek yerler?

Ada ya ilk vardığınızda iskeleye iner inmez etrafınızı motorcular saracaktır. Eğer motor sürme tecrübeniz yoksa bu motorcuların biriyle anlaşıp sizi akşama kadar adada gezdirebilir. Motor sürme tecrübeniz var ise adaya vardığınızda günlüğü 200-300 baht olan motorlardan kiralayıp adayı istediğiniz gibi keşfedebilirdiniz.

Mercan adasında gezilecek yer sınırlı olmakla beraber. Sabahtan akşama kadar plaj plaj gezebilir, istediğiniz bir plajda akşama kadar vakit geçirilebilir. yüksek tepede buda heykeli bulunmaktadır. Oraya giderecek resim çekilebilirsiniz. Buda heykelinden sonra tepeye doğru patika tarzı yol gitmektedir. O yolu takip ederek eski zamanlarda yapılmış Budist tapınağına ulaşabilirsiniz ki burası adanın en yüksek noktasıdır. Bu ufak tapınağa çıkmak için 250 tane dik basamağı çıkmanız gerekir.  

Plajlar

Samae, Tien, Tawaen, Tonglang, Nual ve Tayaiy plajlarıdır. Mercan adasındaki plajların hepsinde restoran ve güneşlenebileceğiniz şezlonglar bulunmaktadır. Plajların çoğunda su sporları aktiviteleri mevcuttur. 50-100 baht karşılığında şezlong kiralayarak sabahtan akşama kadar plajın keyfini çıkarıp, yüzebilir ve yemek yiyebilirisiniz. Ada da ki denizi gittiğinizde de göreceğiniz gibi berraktır ve beyaz kumsaldır. Deniz esintisiyle beraber kitap okuyum denizin keyfini çıkarabileceğiniz plajlardır.

Aktiviteler

Mercan adasında yapabileceğiniz aktiviteler Tayland ın diğer adalarına göre sınırlı olmakla beraber ada bembeyaz kumsalları, denizin o serin esintisinde kitap okumak ve yüzmek ve ada da bulunan tepelerdeki noktalardan plajları izlemek gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bunun yanında ada nın tepe noktasında yamaç paraşütü hizmeti verilmektedir. Fiyatları ise 1500 baht tan başlamaktadır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.