Şirket Kurmak

Tayland’da Şirket Kurmakcompany-registration

Tayland da yabancıların kurabileceği farklı şirket türleri bulunmaktadır. Bunlardan, yabancılar tarafından en çok tercih edileni ise Limited Şirket’tir. Bu yazımda sizlere nasıl Thai Limited şirketi kurulacağı hakkında bilgi vereceğim.

Taylanda da limited şirket kurma süreci, anlaşma yaptığınız avukata veya kendiniz kurmak isterseniz ki kurabilirsiniz, farklılık göstermekle beraber ortalama 2-4 hafta arasında sürmektedir.

Limited şirket kurma aşamaları

 • Tay limited şirketi kanunlar gereği 3 kişi tarafından kurulmakta ve bir tanede yönetici tarafından yönetilmektedir. Bunun en büyük avantajı ise, kanunlar tarafından size şirketi bağımsız yönetme hakkı tanımasıdır.
 • Limited şirket kurulmasında unutulmaması gereken ise şirketin yüzde 51lik hissesi Tay vatandaşlarının üzerine olma mecburiyetidir. Geri kalan yüzde 49 luk bölüm ise herkes tarafından alınabilir. Buda yabancılara şirkette yüzde 49luk pay alması demektir.
 • Şirket yönetimi, yani yönetici ise ortaklardan alınan imzalar ile belirlenir. 2 taylı ortağınızın size imza yetkisi vermesi dâhilinde şirkette tek söz sahibi siz olursunuz. Ama mahkeme ve anlaşmazlıklarda taylı ortaklarında imza yetkilerini vermelerine rağmen söz hakkına sahip olacağını unutmamanız gerekir.
 • Finansal olarak, limited şirket en az 2 milyon sermayenin banka hesabına yatmasıyla, yasal olarak kurulmaya başlanır. 2 milyon bahtlık ana sermaye size sadece 1 tane yabancı çalıştırma hakkı tanımaktadır.
 • Amerikan vatandaşları e pasaportu sahipleri Tayland’da %100 sermayeli limited şirket kurma hakkına sahiptirler. Herhangi bir tay ortağa da ihtiyaçları yoktur.

Aşamalarıtechnology-transfer-in-thailand

 1. Şirketin büyüklüğüne göre en az 2 milyon bahtın banka hesabına yatırılarak, banka dekontunun alınmasıyla başlar.
 2. Şirket isminin belirlenip, Tayland ticaret bakanlığına müracaat yapılarak aynı ismi taşıyan başka şirketin varlığının araştırılması ve ismin onayının alınması.
 3. Ortakların bir araya gelerek beyanname imzalaması, içinde iletişim bilgileri ve diğer detayların bulunduğu muhtıra.
 4. Şirket kurumu için vergi dairesi vergi kayır numarası müracaatı. Vergi beyannamesi belgesi.
 5. Şirket adına herhangi bir bankada hesap açılması.
 6. Ticari yani Non B vize ve çalışma iznine başvurulması. Ve çalışma bakanlığına müracaat.

Not: Tayland ticari yasalarına göre her yabancı için 2 milyon baht ana sermaye ve 4 tane tay vatandaşı çalıştırma mecburiyeti vardır. 2 yabancı için 4 milyon baht ana sermaye ve 8 taylı yabancıya olması zorunludur.

Umarım yaralı olmuştur… Aklınıza takılan soru ve Konular için lütfen iletişime geçiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.