Ayutthaya Hakkında

Ayutthaya Hakkında Bilgi

Ayutthaya Bangkok’un 85 km kuzeyinde bulunan bir Tayland şehridir. Antik Ayutthaya krallığının başkentliğini yapmıştır.

1350 yılında kurulan Ayutthaya, Sukhothai şehrinden sonra Siyam krallığının başkenti olmuştur. Asya’nın ticaret merkezi haline gelen şehir 1700 yılında 1 milyon kişilik bir nüfusa ulaşmıştır ve dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi olmuştur. Ancak komşu Burma’dan gelen istilacıların 1767 yılında şehri yakıp yıkmalarıyla birlikte bu görkemli dönem sona ermiştir. Burmalı istilacılara karşı daha korunaklı olduğu için başkent Bangkok’a taşınmıştır.

Günümüzde Ayutthaya’nın görkemli günlerinden kalan kimi tarihi eserler halen görülebilir. Nehirler ve kazılan kanallar sayesinde bir ada halini almış olan Ayutthaya merkezinde onlarca Budist tapınağı bulunmaktadır. Ayutthaya Tarihi Parkı isimli bu bölge 1991 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Ayutthaya’daki tarihi eserler ve müzeler Bangkok’tan günübirlik olarak ziyaret edilebilirler.

Şehirde, taş oymacılık, seramik, müzik aletleri yapımı ve tasarımı alanlarında gelişmiş bir el sanatları üretimi var. Ayutthaya şehri “Dengeli Hayat, Sürdürülebilir Yaşam” temasıyla EXPO 2020 için İzmir’in rakibi olacak şehirlerden bir tanesidir. Ayutthaya Tarihi Parkı’nı her yıl 4 milyondan fazla kişi ziyaret etmektedir.

Bu antik kente ulaşım için farklı seçenekler bulunmaktadır.

  1.  1 Bangkok dan sadece 85 kilometre uzaklıkta olan Ayutthaya şehrine araç kiralayarak gidebilirsiniz.

  2. 2 Bangkok da bulunan MOchit otobüs terminalinden otobüsle,

  3. 3 Rangsit future park, Mochit bts durağı ve diğer Bangkok otobüs terminallerinden Minibüs yardımıyla hem daha ucuza hem de daha hızlı gidebilirsiniz.

Ayutthaya tarihi boyunca birçok istalaya ev sahipliği yapmıştır. Burmalı istilacıların sürekli oalrak saldırısına uğrayan Ayutthaya da halen tarihin izlerini gözlemlemek mümkündür. Günümüzde yapılan yenileme çalışmaları devam etmektedir.

 

Ayutthaya da gezilecek 15 tane antik tapınak bulunmaktadır ki bunları sadece bir kaç güne sığdırmak imkânsız gibidir. Ayutthaya da gezilmeyebilecek tapınakları ise:

 

Wat Phra Si Sanphet

Viharn Phra Mongkol Bopit

Wat Phra Mahathat

Wat Ratchaburana

Wat Suwan Dararam

Phet Fortress

Wat Phra Ram

Phra Chedi Suriyothai

Wat Borom Phuttharam

Wat Chaiwatthanaram

Wat Na Phra Mane

Wat Cherng Tha

Wat Phu Khao Thong

Wat Yai Chaimongkon

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.