Değerli Taş Kesimi

Tayland’da yarı değerli ve değerli taş kesim atölyeleri Hakkında bilgi.

india-factory

Bilindiği üzere Tayland dünyadaki değerli taş borsasının kalbi niteliğindedir ve ülke ekonomisine en çok katkı dağlayan enstrümanların  başında gelir. Tayland’ı bu kadar önemli bir noktaya getiren sayabileceğimiz yüzlerce etken vardır ki bunların hepsini saymakla bitiremeyiz. Sizlere Bangkok da yaşamadığım uzun yıllar boyunca edindiğim bilgiler çerçevesinde Tayland’ın değerli ve yarı değerli taş üzerine dünyada ismini duyurmasına neden olan en etken unsur olan kesim işleminden bahsedeceğim.
Tayland’da yarı değerli ve. Değerli taşlar olmak üzere her türlü taşın kesimi yapılmaktadır. Bu kesim atölyeleri ülkenin başkenti olan Bangkok da toplanmıştır. Bunun yanısıra ülkenin diğer taş rezervleri olan şehirleri ki bunlar; Chantaburi, kanchanaburi ve Bangkok’tur. Kesim atölyeleri yaygın olarak Chantaburi şehrinde de bulunmaktadır ama uygulanan kesim geleneksel kesim olduğu için büyün kesim teknolojiden uzak makinalarda bazen ise kalifiyesiz elemandır tarafından yapılmaktadır.
Bangkok kesim atölyelerin çokluğu ve atölyelerde ki ekipmanların teknolojik olması ki bazı atölyelerde taşa eş değmeden makinada kesim işlemi gerçekleşmektedir. Değerli taşlar sert olduğu için el değmeden kesim daha çok tercih edilirken yarı değerli taşlar da kesim genelde el ve yarı makina ile yapılmakta, taşın çatlama ve kırılmasını önlemek için.
Hindistan ve Bangkok arasındaki taş kesimini karşılaştıracak olursak:maxresdefault
1- işçilik
2- taşa gösterilen ilgi
3-kalifiyeli eleman
4-teknolojik olanaklar
5-fiyat-performans 
6- ucuz işçilik 
Gibi konularda Tayland daha ön planda bulunmaktadır.
Günümüzde artan değerli taş ihtiyacı ve ülkemizde çıkmaya başlayan ve dünyadan eşi benzeri olmayan zultanit, Csarite, diaspor veya zultanite olarak adlandırılan sertliği 6-7 arasında olduğu için kırılmak riski olan bu değerli taş da Bangkok daki uzman ustalar tarafından itinayla kesilmektedir. Ve hergecen gün ülkeye Türkiye’den taş kestirmeye gelen sayısı artış göstermektedir. Ama tavsiyem zultanite Bangkok da heryerde kestirmemeniz. Taşı bilen ustalar tarafından kesilmesi daha faydalı olacaktır.  Yoksa taş zarar görebilir ve fesat sayısı az olabilir.
En son olarak da sizlere fiyatlar Hakkı’nda bilgi vermem gerekirse. Değerli taşların(Zümrüt, elmas,yakut ve benzeri) kesimi  gram başına 5$ dan başlamaktadır. Taşın özelliği ve ustasına göre 100$ a kadar çıkmaktadır.
Yarı değerli olan diğer taşların kesimi ise gramı 1$ dan kalmaktadır ve buda ustasına göre farklılık göstermektedir. Uzman ustalar gramına 5$ isteyebilmektedir. Dikkat etmeniz gereken ise her taş kesiyorum diyene taş teslim etmemeniz. Hem ortaya çıkacak sonuç sizi hüsrana uğrayabilir. Hemde taş değer kaybedebilir. Bu konuda Bangkok da bulunan değerli taş kesim atölyeleri ve fiyatları Hakkı’nda uzman görüşünü almakta fayda bulunmaktadır.
Sizlerde Bangkok da değerli taş kestirip Tayland’ın yerli atölyeleri ve yabancılar tarafından açılan atölyeleri ziyaret edip taş kestirmeden önce karar vermek isterseniz. Bizimle iletişime geçerek size uygun atölyenin bulumu ve taşlarınızın zarar görmeden istenilen gibi kesilmesinde yardımcı olabilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.