Koh Chang Adası

Ko Chang (veya Koh Chang) Tayland Körfezinde bulunan ve Kamboçya sınırına yakın olan bir adadır. Bangkok’a 310 km uzaklıkta olan ve 217 km2 alana sahip olan Ko Chang Tayland’ın en büyük üçüncü adasıdır.

Ko Chang isminin Türkçe karşılığı Fil Adası’dır. Chang Taycada fil anlamına, Ko ise ada anlamına gelmektedir. Ada ve etrafındaki bölge Mu Ko Chang Milli Parkı adıyla koruma altına alınmıştır.

Ko Chang Tayland’ın en turistik adalarından birisidir. Adada ve etrafında çok sayıda plaj, yağmur ormanları, mercan resifleri, şelaleler bulunmaktadır. Dalış, şnorkel, kano, yürüyüş, fil yolculukları gibi çeşitli aktiviteleri Ko Chang’da uygun fiyatlarla yapmak mümkündür.

Koh Chang Adasında yapılabilecek aktiviteler ise;
Ban Kwan fil kampına gidilip fillerle binilerek doğa gezisi yapılabilir.
KHlong Phlu şelalesi de doğayla iç çe yüzülebilir.
Kai Bae Görüş noktasına gidilerek adaya tepeden kuşbakışı bakılabilir.
Bang Bao kasabası denizin üzerine kurulmuştur ve ziyaretçilerin ilgisini öekmektedir.
Than Mayom Şelalesi de turistik yerlerinden birisidir ki 3 kattan oluşmaktadır.

Ulaşım
Hava yoluyla Koh Chang adasına ulaşmak isterseniz en yakın havaalanı olan Trat a Bangkok dan günlük sezona göre hareket eden 1-4 arasında uöak seferi düzenlenmektedir. Trat a ulaştıktan sonra iskeleye oradan da feribotla Koh Chang adasına ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile Koh Chang adasına gitmek isteyenler için Bangkok da bulunan Ekkamai ve Mochit otobüs terminallerinden her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Otobüsler Laem Knog a ulaştıktan sonra adaya yine feribot kullanmanız gerekmektedir.

Ada da şehir için ulaşım ise genel olarak diğer adalarla aynıdır. Seçenekler ise şu şekildedir.

Ada da kendiniz motosiklet kiralayarak hem ulaşımı daha ucuza mal etmiş hem de ada da istediğiniz yeri gezme imkânına sahip olmuş olursunuz. Motosiklet kiralayabilmek için yanınızda pasaport ve sürücü belgelerinin olmaları gerekmektedir. Bazen sürücü belgesi olmadan da motosiklet kiralanabilmektedir.
Bunların yanında da adadaki diğer ulaşım olanakları motosiklet gibi araç da kiralayabilirsiniz araç kiraları ise aracın marka model ve kullanım süresine göre farklılık göstermektedir.
Ada da Tayland’ın her yerinde yaygın olarak kullanılan SongHtaew olarak adlandırılan arkadaşı açık pikap tarzında araçlarla da ada içinde ulaşım sağlanmaktadır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.