Koh Samet Adası

Koh Samet Tayca  เกาะเสม็ด olarak telaffuz edilmektedir. Tayland’ın güneyinde bulunan Adalar zincirinden bir tanesidir. Koh Samet adası fazla büyük olmamakla beraber 13,1 kilometre ada yüzölçümüne sahiptir. Koh Samet Pattaya ve Chonburi den sonra gelmektedir ve kendisine en yakın yerleşim yeri olan Rayong bölgesine dâhildir. Rayong Bangkok’tan 220 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Koh Samet adasının en yoğun olduğu zamanlar ise hafta sonlarıdır. Bangkok, Chonburi ve Rayong gibi Tayland’ın gelişmiş şehirlerinde yaşayan halk ve turistler hafta sonları adaya giderek partiler yapıp ailesi ve arkadaşlarıyla zaman geçirmek için en iyi ye yakın adadır.

Koh Samet adasında konaklama imkânları 1980li yıllara kadar Tayland krallığı tarafında yasaklı idi. Tayland halkı adanın bu kadar güzel olmasını bilmesine rağmen adada konaklayamıyorlardır.1981 den sonra ada koruma altına alınan adalar listesine alınarak turizm ve konaklama olanaklarına elverişli hale geldi. Bugün ada da konaklama imkânlarıyla dolup taşmaktadır. Bunun yakında size yapacağınız birkaç günlük kaçamak için gerekli olan yeme, içme, alışveriş ve medikal olanaklarıda bulunmaktadır.

İklim

Koh Samet adası Tayland da bulunan en kurak mevsimin yaşadığı adaların başında gelmektedir. Kendisine en yakın yerleşim yeri olan Rayong Yağmur Mevsiminde yağış alırken, Koh samet adası ise Rayong da çok çok daha az miktarda yağış almaktadır. Bu da adayı yılın her mevsimi ziyaret etme imkânı sağlamaktadır.

Ulaşım

Koh Samet adasına ulaşım kara yoluyla Adaya yakın yerleşim yerlerinde bulunan limanlardan sağlanmaktadır. Bu limanlar ise Rayong şehrinde bulunamaktadır. Limanların bulunduğu kasabalar Hat Sai Kaeo to Ao Klang and Ao Noina’dır. Liman isimleri ise şöyledir: Ao Klang, Ao Phrao, Ao Wong Duean, Ao Thian, and Ao Wai. Ao Klang limanı.

Tayland’ın bu güzel Adası’nda yapabileceğiniz aktiviteler diğer adalara göre kısıtlı olmakla beraber size muhteşem bir deniz havası, bembeyaz plajlar ve rahatlıkla denizin kenarında içeceğinizi içebileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz ve deniz ürünleri yemeklerini yiyebileceğiniz misin ve sakin bir ortam sunmaktadır. Bunun yanında deniz mağazasında, geceleri plajlarda ve belirli mekânlar da düzenlenen partilerine katılabilir yeni arkadaşlar edinebilir ve tatiliniz boyunca yeni ülke kültürleri ile tanışarak arkadaşlık kurabilirsiniz

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.