Songkran festivali

Songkran Festivali

Songkran Festivali hiç şüphesiz ki Tayland’da 7 den 70 e herkes tarafından kutlanan festivallerin başında gelir. Tayca สงกรานต์. Olarak yazılan Songkran Festivali ülkenin her tarafında büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.10577

Bu festival her yıl nisan ayının 13-15 arasında kutlanmaktadır. Songkran kelimesi güney Asya’nın eski dili olan Sanktrit’in kelimesi olan Samkranti den gelmektedir. Sanktrit dilinde Astrolojik geçiş anlamına gelen Songkran. Tayland’da ise yeni yıl yani yılbaşı olarak kutlanılmaktadır. Budist ve Hindu solar takvimine göre yeni yılı temsil etmektedir.

 

Songkran festivali tay kültürünün en zengin geleneksel kutlamalarına ev sahipliği yapan festivalidir. Tayland’ın her yerinde coşkuyla kutlanıldığı gibi yabancı turistler ise hususi bu eğlenceli su savaşlarına katılmak için Tayland’a gelmektedir.

Songkran Sabahı ilk olarak yerel halk kendisine en yakın tapınağı ziyaret ederek, oradaki keşişlere ve Budist rahiplere gönüllerinden ne koparsa(yiyecek, içecek, para, o an neyi vermeye gücü yeterse) vererek dilek dilenir ve rahiplerle beraber dini dualar edilir. Daha sonra Songkran’ın asıl doğuş ritüeli olan tapınaktaki buda heykelinin üzerine su dökmeyle Songkran festivali başlamış olur.songkran-14

Bu dökülen suyu onlar üzerinde günahları ve kötü şansı temizlemek ve yeni yıla yeniden tertemiz doğarak girdiklerine inanırlar.

Songkran festivali yeniden Doğuş anlamına gelmekle beraber evlerinden uzakta olanların aileleri ve sevdikleriyle buluşmaya gittikleri. Herkesin eş ve akrabalarını ziyaret ettiği bayram niteliğindeki bir festivaldir. Bu vesileyle herkes birbiriyle buluşmaktadır..

Songkran festivali boyunca küçükler büyüklerin ve aile reislerinin ellerine su dökerek ve onların el ve ayaklarını yıkayarak onlara olan saygılarını gösterirler.

Songkran festivalini kısaca tanımlamak gerekirse; küçüklerin büyüklere saygılarını sunduğu, dini ritüellerin yapıldığı, baharın habercisi ev temizliklerinin yapıldığı, uzakların yakın olup insanların birbiriyle hasret giderdiği, dini tapınakların ziyaret edilip duaların edildiği ve bolca su savaşlarının yapıldığı Tayland krallığına ait su bayramıdır.

Ülke genelinde yer yer farklılık göstermekle beraber Songkran genellikle en az 1 hafta kutlanmaktadır. Okullar ve resmi kurumlara tatil edilir.

Songkran festivali boyunca Tayland da bulunacaksanız sokaklardan yürürken dikkat etmenizde fayda var. İnsanlar habersizce giyiminize bakmadan sizi suyla ıslatabilirler. Elektronik eşyalarınız için plastik koruma kabı almayı unutmayınız.. İyi Sonkgran’lar…

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.