Gayrimenkul Almak

Condo nedir?

 

Condo aslında apartmanın modern dilde kullanılan terimidir. Condoyu apartmandan ayıran özellikleri ise şu şekide sıralayabiliriz

Condolar da apartmanlarda olmayan toplu sosyal kullanım alanları mevcuttur, bunlar yüzme havuzu, spor salonu, ortak kullanım için tahsis edilen bahçesi, bazı condolar da bulunan tenis ve basketbol alanları, toplu ulaşım araçlarına ve raylı sistemlere yakınlığı, binaların yüksek katlı olması ve daha modern şekilde tasarımı ve çoğu condo nun içinde bütün eşyalarının bulunması gibi özellikler condoları apartmanlardan farklı kılmaktadır.

Condolar Türkiye’deki dairelerden farklı olarak 20 ile 100 metrekare arasında değişmektedir. Genelde bekarlar veya yalnız yaşayanların tercih ettiği condolar kiralar bakımında ise townhouse olarak adlandırılan evlerden daha ucuzdur.

Condo nasıl alabilirim?

Tayland kanunları yabancılara Tay vatandaşı, tay ortağa veya şirkete gerek duymadan condo sahibi olma hakkı tanımaktadır. Kanunlara göre yabancılar tarafından condo satın alınabilir, bir başkasına satılabilir ve devredilebilir. Bunun yanında condo alırken Tayland da bulunan bankalardan kredi kullanılma imkanlarıda bulunmaktadır.

Condo alınacak binada bulunan condoların %51 ine Tayland lıların sahip olması gerekmektedir. Mesela bina 100 daireli ise 51 dairenin sahibinin tay vatandaşı olması gerekir.

Condo ne zaman alınır?

Condoyu hazır olarak alabileceğiniz gibi, inşaat halinde veya proje halindeki condolar da satın alabilirsiniz. Bunun için bir miktar ön ödeme yapmanız kalan tutarı ise aylık olarak ödeyebilirsiniz.

Condo fiyatları ne kadardır?

Condo almadan önce yapmanız gereken en önemli adım, alanında uzman Tayland ı bilen bir danışman veya rehber bularak condo alacağınız şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek ki kimse condo alıp satarken zarar etmek istemez.

Condo fiyatları şehirlere göre farklılık göstermekle beraber Bangkok için genel olarak 1 milyon bahttan başlamaktadır. Raylı taşıma sistemlerine yakın olan condolar ise ortalama 2-3 milyon bahttan başlamaktadır.

 

Tayland da Condo alırken uygulanacak aşamalar nelerdir?

1-   Condo alım işlemlerine başlamadan önce güvenilir avukatı bulduğunuzdan emin olun,

2-   Condo araştırırken işin ehli emlakçılardan bilgiler toplayın,

3-   Tayland da condo almadan önce ülkede yabancılara satılan condo satışında uygulanan kanunları araştırın,

4-   Condo da hayvan besleyecekseniz, condonun buna müsaade etip etmediğinden emin olun,

5-   Condo yu satmak isterseniz karşınıza herhangi bir sorun çıkmayacağından emin olun,

6-   Kontratlara imza atmadan önce uzman bir tayca Türkçe çevirmen yardımıyla neye imza attığınızdan emin olun,

7-   Bankalardan kredi kullanacaksanız hangi bankanın yabancılara kredi verdiğinden ve faizlerin ne kadar olduğuna dair araştırmalarınızı yapınız.

8-   İnşaat halindeki condo lar dan alım yapmak istiyorsanız, ilk başta ne kadar ön ödeme yapmanız gerektiğiniz ve bu paranın Türkiye’de nasıl kazanıldığını belgelemeniz gerekir.

9-   En sonuncusu ve en önemlisi, uzman bir danışman vasıtasıyla hangi semtte ve şehirde condo alacağınıza karar vermeniz. Satarken değer kaybetmemesi açısından,

10-  Condo alınacak yer hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, ileri tarihte o semtte yapılacak devlet çalışmaları hakkında bilgilenmek gerekir.

Tayland da condo almadan önce bizlere istek ve taleplerinizi belirtirseniz, sizler için bütün sürecin takipçisi olabiliriz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.