Koh Phi Phi Adası

 

Phi Phi Adaları

Phi Phi Adaları, Güney Tayland’da Andaman Denizi ve Phuket arasında bulunan takımadalar. Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee isimlerindeki adalar Krabi vilayetine bağlıdırlar.

Ko Phi Phi Don daha büyük olan ve yerleşime açık adadır. Ko Phi Phi Lee ise sadece günübirlik turlar ile ziyaret edilebilmektedir. Phi Phi adalarına Krabi veya Phuket’ten feribotla ulaşılabilir. En yakındaki havaalanı ise Krabi Town yakınlarında bulunmaktadır

Ko Phi Phi DonÜnlü The Beach filminin gösterime girmesinden sonra Phi Phi adaları Tayland’ın en önemli turizm merkezlerinden oldular. Fakat 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi felaketi esnasında Koh Phi Phi Don kelimenin tam anlamıyla yerle bir oldu. Uzun süren bir yeniden inşa sürecinden sonra ada tekrar turizme açıldı ve eski popülaritesini yakaladı.[1]

Ko Phi Phi Don’un merkezi Ton Sai isimli kasaba. Burada çok sayıda otel, restoran ve bar bulunuyor. Adanın etrafında ise tekne ile ulaşılabilen Long Beach ve Laem Thong gibi çeşitli plajlar bulunuyor. Dalış, şnorkel ve kaya tırmanıcılığı gibi aktiviteleri Phi Phi adalarında uygun fiyatlarla yapmak mümkün.

Ko Phi Phi LeeThe Beach filminin çekildiği Maya plajına ev sahipliği yapan ünlü Ko Phi Phi Lee adası konaklamaya açık değil. Adaya sadece günübirlik tekne turları ile Ko Phi Phi Don’dan ulaşılabiliyor. Adada Maya plajının yanı sıra çeşitli gölcükler ve diğer doğa harikaları bulunuyor

ULAŞIM

  • Havayolu

Phi Phi adasına Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmadığından İstanbul’dan Kualalumpur, Singapur ve Bangkok aktarmalı olarak Phuket havaalanına inilir. Adaya transfer Phuket’ten yapılır.
En yakın havaalanları Krabi, Trang ve Phuket’te bulunmaktadır.

Her üç havaalanına doğrudan yol ve tekne bağlantıları vardır.

  • Denizyolu

Adaya ulaşım çeşitli teknelerle sağlanıyor. Phuket, Ko Lanta, Krabi Town ve Ko Phi Phi arası sık feribotlar vardır..Seferler her gün birkaç kez yapılır. Biletler turizm ofisleri, yerel pansiyonlar ve otellerden temin edilebilir. Yolculuk 50 dakika kadar sürer.

Karayolu

  • Otobüs

Bangkok’un Güney Otobüs Terminalinden, Krabi Otobüs Terminaline yolculuk yaklaşık 12 saat sürer. VIP, birinci, ikinci sınıf otobüsler vardır.

  • Diğer

Ko Phi Phi bir ada olduğundan taksiyle seyahat sonunda tekne ve uçakla adaya geçilir.
Adada gerçek anlamda yol bulunmuyor, sadece patikalar var. Ulaşım aracı olarak ise adada bisikletler rağbet görüyor.

İklim

Bölgede hava tropikaldir ve sadece iki mevsim vardır: Nisan-Ocak sıcak mevsim ve Mayıs ayından aralık ayına kadar yağışlı sezon. Yıl boyunca ortalama 25 ° C ile 32 ° C sıcaklık vardır.
Plajları mükemmel olan bu adanın ideal zamanı Kasım – Şubat ayları arasıdır. Çünkü Haziran – Ekim arasında muson zamanı yaşanır, yağmurlar ve sıcak artar.

Coğrafya

Phi Phi adaları Tayland’a bağlı olarak Phuket adası ve Andaman Denizi arasındadır. Phi Phi Ley ve Phi Phi Don adında iki ana ada olarak bulunuyor. Adalardan en büyüğü olan Phi Phi Don, aynı zamanda yerleşim bölgesi olarak kullanılan tek ada olma özelliğine sahip. Phi Phi Don oldukça çarpıcı ve dünyanın en fantastik adalardan biri unvanını kazanmıştır.
Phi Phi Ley adasında kalacak yer olmadığı gibi diğer adalardan tekneler ile birçok kişi bu adayı ziyarete gelmektedir.
Phi Phi adası olarak bilinen grupta 6 adet adacık bulunur. Bunlar Phuket’in 50 km güneydoğusunda bulunur ve zengin deniz yaşamı, mercanlarıyla ünlü Hadnopparattara-Koh Phi Phi Milli Parkına da ev sahipliği yaparlar.
Uçurumlar, mağaralar ve uzun beyaz kumlu plajları ile kalker dağları vardır. Milli park 242.437 km2 toplam alanı kaplamaktadır.
Phi Phi Don ve Phi Phi Leh en iyi bilinen ve en büyük adalardır. Phi Phi Don 3,5 km genişliğinde, Phi Phi Ley ise 6 km genişliğindedir.
Koh Phi Phi, Phuket ve Andaman denizi arasında uzanan 6 ada şunlardır:

  • Phi Phi Don
  • Phi Phi Ley
  • Bambu Adası (Ko Phai)
  • Koh Yung
  • Koh Bida Nai
  • Koh Bida Nok.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.