Tayland Zentin Yağı Pazarı

Tayland Zentin Yağı Pazarı

Güney asya ülkelerinin tamamında Zentin Yağı üsretimi, iklimsel ve toprak yapısı faktörlerine bağlı nedenlerden dolayı yapılamamaktadır. Bu nedenle Zentin Yağı konusunda tam anlamıyla dışa bağımlı konumdadır.

1-      Tayland zeytin yağı tüketimi

Tayland da yıllık ortalama 350 000 bin ton zeytin yağı tüketimektedir. Uzmanlar bu tüketimin her geçen gün artacağını belirtmektedir. Tüketimin artmasındaki en etkili faktörler ise; zeytin yağının sahip olduğu zengin ve sağlıklı yapısı, toplumda meydana gelen sağlığa yönelik bilinçli tüketim etkili olmaktadır.

1.1    Fiyat ve Miktar

Bir sonraki grafikte, ithalat hacimlerindeki (mavi ve gölgeli çizelgelerin) aylık hareketleri ve ortalama fiyatlarda (kırmızı çizgi) gösterilmektedir. Bu grafik gösterimlerin hacmi, 2012 ve 2013 boyunca özellikle kuvvetli olup, ortalama fiyatlar, kg başına US $ 5 oranında sabit kalmıştır. Bununla birlikte, bu sabit fiyatın 2014 yılının geri kalanında da devam edip etmeyeceğini izlemek ilginç olacaktır.

1.2    Ortalama Alınan Fiyatlar ve Altı Ana Tedarik Ülkesi

Aşağıdaki grafik, Tayland’a ilk 6 tedarik ülkesi için zaman içindeki ortalama fiyatları göstermektedir.

1.3 Başlıca Arz Ülkeleri

Aşağıdaki iki tablo, her ikisi de Tayland için ilk on tedarik ülkesini listeler
hacim ve değer açısından. Bu çizelgeler, Tayland’daki ithalat pazarının hacmi ve değerinin yanı sıra, büyük tedarik ülkeleri pazar paylarını zamanla çekiyor. Tablo dan da anlaşılacağı gibi türkiye yıllara göre 3-4. Ana tedarikçi konumundadır .

1,4 Pazar Segmentleri

Yukarıdaki grafik Ülke Fiyat Histogramını listeler. Bu, 2014 yılına kadar farklı fiyat noktalarında ithal edilen hacimlerin ve hangi büyük tedarik ülkesinin
Bu fiyat noktalarında tedarik edilir. İspanya ve İtalya, Tayland’a yapılan en büyük iki ihracat ülkesidir. En fazla ithalat, KG başına $ 4 ABD dolarıdır ve İspanya ve İtalya bu fiyatlara hakim olur. İspanya, KG başına yaklaşık US $ 3 civarında daha az hacim sağlıyor.
Excel dosyası kullanıcıya farklı yıllar seçmesini sağlar ve grafik kendiliğinden yeniden çizilir.

Genel Bakış: Yukarıdaki grafik ve tablolar incelendiğinde, Tayland ın türk zeytin yağı firmaları için çok elverişli bir Pazar olduğu su götürmez bir geröektir. Bu konuda yapılacak ticari çalışmlarda Pazar araştırma ve danışmanlık konularında üzerimize düşen görevi yapacağız..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.