Dalış Noktaları ve Scuba

Tayland Dalış Noktaları ve Scuba

Tayland sunduğu tabiat ve eğlence turizminin yanı sıra güney Asya da ki en önemli dalış noktalarının bulunduğu ülkedir. Deniz ve sualtı dünyası sevenler ve deniz altı maceracıları için mükemmel bir ülkedir. Ülke sualtı sporlarıyla uğraşanlara çokça imkân sunmaktadır.

Ülken iki farklı denize sınırlarının olasını onu dalış sporları için cazibe merkezi haline getirmiştir. Bir tarafta kuzen Çin deniziyle birleşen Tayland körfezi diğer tarafta ise Andaman okyanusuna komşudur. Bu coğrafik yapısı su sporlarının ve deniz ürünlerinin bolluğunun temsilcileridir.

Deniz altında canlı yaşamının yanı sıra, 2. Dünya savaşından kalan gemilerin enkazları, geniş mağara sistemleri, drop off ve delikleri, deniz yaşamanın vazgeçilmesi ekoloji dengeyi sağlayan bitkiler ve çeşitli teniz canlıları size dünyadaki en keyifli dalış imkanını sunmaktadır.

Ülke genelinde ki bu dalış noktalarının hepsi güney adalarında ve kıyı şeridi olan sahil şehirlerinde toplanmıştır. Ülkede toplamda 30 tane profesyonel profesyonel dalış kursu ve dalış imkânı sağlayan shop vardır.

Bu dalış yerleri günlük, Liveaboard, teknik dalışlar, eğitimli dalış kursları konusunda tam donanımlı olarak sertifika programlı hizmet vermektedir.

Dalış noktalarının en yaygın olduğu destinasyonlar ise; Pattaya, Koh Tao, Phuket, Similan adaları, Koh phiphi Krabi, Koh Lanta, Chumpun, Koh chang ve Rayong gibi şehir ve adalarda profesyonel olarak yapılmaktadır.

Dalış için ülkeye gelemden önce adaların ve dalış imkânları hakkında profesyonel olarak dalış noktalarını arayarak bilgi almanızda fayda vardır. Bazı adalar deniz ve hava koşullarına bazen de deniz canlılarının üreme sezonuna bağlı olarak dalış yapılması yasaktır. Aşağıda ekleyeceğim haritada size ayrıntılı olarak hangi noktanın ne zaman uygun olduğu hakkında tablodan bakabilirsiniz. Bilgiler güncel olmakla beraber her ihtimale karşı arayıp anlık bilgi alanızda da fayda vardır.

Yıl boyunca Koh samui ve Koh Tao adaları dalış imkânı sağlamaktadır. Çünkü bu adalar Tayland körfezinde kaldığı için hava koşulları çok farklılık göstermemektedir.

Tayland’da dalış belgeniz varise dalış yapabilir, dalış kurslarına katılabilir, sertifikalı dalış dersleri alabilir ve uluslararası belgeniz olmanız dahilinde istediğiniz yerde izinler dahilinde dalış yapabiliriniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.