Loy Krathong Festivali

Loy Krathong festivali

dsc_06801 Tayland kültürüne baktığımızda geçmişten günümüze kadar sürekli eğlence ve hareketli yaşama önem veren bir ülkedir. Loy Krathong Festivali ise ülkedeki insanların aileleriyle buluştuğum, dini ibadetlerini gerçekleştirdiği, eş ve  akraba ziyaretlerinin yapıldığı ve insanların mutlu edildiği en önemli kültürsel festivallerden biridir.

ülkenin güzelliğini ve kültürünü yansıtan Loy Krathong Festivali tropikal yağmurlarının bittiği kasımın son haftası büyük bir coşkuyla kutlanır. Loy Krathong için kullanılan malzemeler muz ağacının gövdesinden elde edilen dairesel parçalar, toplu iğne veya ufak Çiviler kullanılır.

lk olarak Muz ağacının gövdesinden elde edilen dairesel dairesel parçalar güzelce temizlenir. daha sonra muz ağacının yaprakları Usta ellerde kültürel şekiller alır bu şekiller genellikle kare, dikdörtgen, yuvarlak ve bu benzeri geometrik şekillerdir.

lk

ve elde edilen geometrik şekiller toplu iğne veya ufak çiviler  yardımıyla muz ağacının gövdesine teker teker sabitlenir ve bu sabitleme işlemi bittikten sonra ülkelerin geleneksel çiçekleri ile süslenir ve üstüne son olarak lotus çiçeği eklenir. Loy Krathong tek katlı olabileceği gibi 2 ve 3 katıda olabilmektedir. Bu yapanın marifetine kalmıştır.

Tayland’daki bütün okullar Loy Krathong Festivali’ne katılmaktadır ve öğrencileri yaptıkları Loy Krathong ları Gündüz gözüyle nehre, Akarsuya veya derelere bırakmaktadır ama bunun yanında Loy Krathong yapan halk Akşamları Nehir Dere ve Akarsu kenarlarında toplanarak dini ritüellerin ve  dualarını yaptıktan sonra üzerinde bulunan mumları yakarak Loy Krathong Akarsu’ya bırakılar.

Loy Krathong Tay halkı için farklı anlamlar ifade etmektedir Bunlardan birkaçı ise su tanrısına şükretmek, pirinç hasadına kutlamak ve kötülükleri uzaklaştırmak amaçlarıyla yapılmaktadır

n1-LoyKrathong2

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.