Tayland Japon Balığı Ticareti

Tayland Japon Balığı

Türkiye’de akvaryumları süsleyen o rengârenk ve süslü balıkların asıl üretim ve yetiştirilme yeri neresi diye hiç
düşündünüz mü?

Ülkemizdeki en çok rağbet gören süs balıklarından biri olan Japon balıklarının yanısıra diğer akvaryum süs balıklarının da asıl memleketi Tayland’dır. Tayland bilindiği gibi akarsuları, nehirler, denizleri ve okyanuslarıyla neredeyse bütün deniz ürünlerine ve canlılarına ulaşabileceğiniz bir spot konumundadır.

 

 

 

Japon balıkları hakkında genel bilgi vermek gerekirse:

  • Anavatanı Çin
  • Barışçıl davranış sergileyen
  • Düz yumurta dökme yöntemiyle üreyen
  • Ortalama 18-24 c arasında sıcaklıkta yaşamını sürdüren
  • En fazla boyu 20 cm kadar olan ki bazı türlerinin boyları daha da uzun olabilmektedir.
Türleri ise: yelpaze kuyruklu, Shubunkin, Komet, Ranchu, Toba gözlü, Aslan Kafa, Peçeli kuyruk, Kelebek Kuyruk,
Tosakin, Ryukin, Siyah Teleskop gözlü, Pearscale, Pompom, Panda Japon, Lionchu, Shukin ve oranda Japon
balıklarıdır.

Ha şimdi geldik Tayland la bunun ne ilgisi var diye!!!!!!

Türkiye’deki akvaryum süs balıklarının neredeyse %95 i Tayland dan ithal edilmektedir. Ama bunlardan Japon balıklarının %100 ü Tayland dan ithal edilmektedir. Özellikle çok çok uygun fiyatlara neredeyse 4-10 tl arasında alacağınız Japon balıklarını burada bulmak ve hem de süper formlarda olanlarını şans değiş gayet sıradan bir olaydır.

Toptan japon balığı ve diğer balık türklerini almaya türkiyeden gelen toptancılara yıllardır yaptığım rehberlik hizmetleri sorunucunda özellikle Pompom, oranda, Ryukin, lionchu, Teleskop Göz, Ranchu, Torba Göz ve Shununkin gibi türlere rağbet fazla olmakla beraber gelen en az 300*400 adet almaktadır, ki bu alımlar düzenli olarak ayda 2-3 parti şeklinde yapılmaktadır.

Türkiye’den gelecek siz değerli süs balığı severler ve toptancıları için ülkede ve Bangkok çevresinde bulunan bütün çiftliklerin bilgileriyle istediğiniz zaman ziyaret edebilir. İstediğiniz kadar almanızda size yardımcı olabiliriz. Ama dikkat edilmesi gereken husus ise, Türkiye’den sizin yerinize ithalatını yapacak firmayı bulmanızda fayda var.

Özelikle Oranda, Ranchu, Ryukin ve Aslan kafa gibi türlerin Türkiye ile kıyaslandığında 4 de 1 fiyatına bulabileceğimizin garantisini ben vermekteyim.

 

Kendiniz ithal edecekseniz ithalat etme izinleriniz varsa veya başkası üzerinden ithalat edecekseniz ithalatçıyla anlaştıysanız. Tayland a gelmeden bize mail yoluyla ulaşarak, siz gelmeden çiftliklerle iletişim kurularak arzu edilen balıkların stoklarda olup olmadığını araştırabiliriz.

Bunun yanında sadece Japon değil herhangi bir süs balığı içinde araştırma yapmaktayız.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.