Pattaya

Pattaya Hakkında Genel Bilgi

Pattaya (Thai: พัทยา, Phatthaya) Tayland’ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok’un yaklaşık 165 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer almaktadır. Şehir, idari bakımdan Chonburi iline bağlı olmasına rağmen, kendi kendini yöneten özel belediye statüsüne sahiptir. Kelime anlamı, “Güney Batı Munson Rüzgarı” anlamına gelmektedir.

Pattaya, ismini daha sonraları Büyük Kral Taksin (King Taksin the Great) olarak anılacak Siyam Kralı Phraya Tak’dan gelmektedir. 18. Yüzyılın sonlarında (1767) eski Ayutthaya Krallığı, Burmalılar tarafından saldırı altındayken Phraya Tak (Kral Taksin) bu bölgede çok iyi bir savaş çıkartmış ve bölgenin adı bundan sonra Pattaya olarak kalmıştır.pattaya-baht-bus

Pattaya, 1950’lerin sonlarına kadar küçük bir balıkçı köyü olarak kalmıştır. 1964’de belediyeye dönüşmüştür. Vietnam savaşına katılan Amerikan askerleri, Pattaya’yı bir dinlenme mekanı olarak kullanmaya başlayınca büyümeye başlamıştır. 1978’de şehir olmuştur.

Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’dan gelen yabancıların talep doğurması sonucunda şehirdeki çok katlı yapıların sayısı artmıştır. Böylece şehir, yüksek katlı yapı sayısında, ülkenin başkenti Bangkok’tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.

Şehrin merkezi ve kalbi olarak Walking Street gösterilebilir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock, pop, hard, striptiz, gay gibi her çok çeşitli eğlence mekanları bulunmaktadır.

Ulaşım

Şehirdeki en ucuz ulaşım seçeneklerinden biri songthaew adı verilen pikaplarla sağlanmaktadır. Şehir içerisinde ulaşım için ayrıcaTuk-Tuk adlı araçlar kullanılmaktadır. Uzak Doğu ülkelerinde sık tercih edilen tuk-tuk motorsikletlerin gelişmiş bir versiyonudur. Şehre gelen turistler için ekonomik ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Turizm

Pattaya, Taylandı’ın en gözde tatil merkezlerinden biridir. 2005 yılında 5.4 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Son yıllarda Doğu Asya ve de Rusya’dan gelen yabancı turist sayısında artış yaşanmış olup Pattaya’da seks turizmi mevcuttur.

İklim

Pattaya, Kasım-Şubat arasında sıcak ve kuru bir iklime sahiptir. Mart-Mayıs arası sıcak ve nemlidir. Haziran’dan Ekim’e kadar olan zamanlarda ise yağmurludur.

 

Gezilecek Yerler

  • Walking Street
  • Sanctuary of Truth tapınağı.
  • Cabaret Shows
  • Nong Nooch Tropical Botanical Garden bahçeşi
  • Pattaya Floating Market
  • Art in Paradise
  • Ripley’s Believe It Or Not
  • Wat Phra Khao Yai (“Big Buddha Hill”) tapınağı
  • Flight of the Gibbon extrim dağ sporu
  • Khao Chi Chan (“Buddha Mountain”) statüsü

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.