Tayland’da Ehliyet Almak

Tayland’da Bir Sürücü Belgesi Almak

 

 

 

 

 

 

Önceden Sürücü Ehliyetini 500baht a alabileceğiniz zamanlar – daha sonra görevi devralan Başbakanın Mr.Taksin ehliyet kanununda değişikliklere giderek süreci biraz daha sıkı ve meşakkatli hale getirdi. Bugün bir ehliyet almak için, belediye bünyesindeki Kara Ulaşım Bürosu’na (LTO) gitmeniz ve aşağıdaki belgeleri getirmeniz gerekecek:

 • Passport’unuz, ana sayfanın ve vize sayfasının her birinin kopyasını (motosiklet + araba için sürücü belgesi almak istiyorsanız her biri 2 kopya).
 • Taylanda bulumam nir sağlık ocağından ve doktor Sağlık Sertifikası getirmeniz. (yalnızca birkaç yüz Bahtlık maliyetle)
 • Göçmenlik Bürosundan ve bağlı bulunduğunuz elçilikten ikamet belgesi

LTO’da (yaşadığınız yerdeki kara ulaşımı bürosu)  aşağıdakileri işlemleri yapmanız gerekir:

 1. Taylandlı trafik kanunlarıyla ilgili bir video izleyin (en fazla 2 saat) oraya erken gidin (sabah 9: 00)!
 2. Videodan sonra bir bilgisayarda “yazılı sınav” yapmanız gerekecek: Motorlu bisiklet için 50 Sorular, araba için 50. Daha önce tüm trafik kurallarını içeren bir İngilizce kitap satın alabilir ve okuyabilirsiniz.
 3. İngilizce test sınavlarından başarıyla geçtikten sonra, iş artık uygulamalı olarak yapmanız gerekir. Artık trafik işaretleri, geçitlerle bir devredeki sürüş yeteneğinizi de LTO nun arka bahçesinde bulunan pistte kanıtlamanız gerekir ve aracınızı park alanına nasıl park edeceğinizi göstermeniz gerekir. Kendi arabanızı veya motosikletinizi yanına getirin aksi takdirde test için yalnızca bir tane kiralayabilirsiniz.
 4. Sınavları başarıyla geçtikten sonra, Her başvurduğunuz her lisans başına yaklaşık 200 Baht ücret ödeyerek araç veya motosiklet kullanma yani yeni ehliyetlerinize sahip olabilirsiniz.

Not:

Testlerden herhangi biriside başarısız olursanız ertesi gün tekrar deneyebilirsiniz. İyi şanslar!

Diriver Lisansı Yenileme

İlk ehliyetiniz bir yıl geçerlidir. Bir yılın sonunda eğer pasaportunuzda non-B veya non-O vize sahibiyseniz ehliyetiniz 5 yıllık olarak yenilenecektir. Eğer ki ehliyet yenilerken pasaportunuzda turist vizesi varsa, tekrardan size 2 yıllık geçici pasaport vereceklerdir.

Tayland’da nasıl sürülecek konusunda birkaç ipucu:
 • Tayland da trafik soldan akar. Bunu hızlı bir şekilde öğreneceksiniz, ancak başka bir yola geçerken dikkatli olanız gerekir. Özellikle geceleri daha da dikkatli olmanızda fayda var. Eğer sol şeritte araç kullanmaya alışkın değilseniz.
 • Taylıların sürüş şekli size farklı gelebilir, onlar genelde trafikte arkasına önüne dikkat etmeden pervasıza araç sürerler. Taylıları da göz önünde bulundurarak trafikte hız yapmamanızda fayda var. Sağa ya da sola dönmek isterseniz, iki kere bak! Gerekirse sizi her iki taraftan da geçerler.
 • Şerit, yol değiştirirken ve ışıklarda sağınıza solunuza iki kez bakmanızda fayda var.
 • Bir kaza olursa, yabancının neredeyse her zaman haksız olduğunu unutmayın, araç sigortasızsa yanınızda kazayı ödeyecek kadar para bulundurmanızda fayda var. Tayland araç sigortaları genellikler her iki tarafın giderini ödemektedir.
 • Bazı trafiğin yoğun alanlarda (turistik bölgeler) kazalara neredeyse her gün tanık olabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.