Similan Adaları

Similan Adaları (Tayca: หมู่ เกาะ สิ มิ ลัน,olarak yazılır ve Tayca telaffuzu: [MU kɔʔ si.mi.lan]. Simllan adaları Andaman Denizi’ndeki adalar gurubudur. Bu adalar ise , Phang Nga iline ne bağlıdır, güney Tayland. smilan adaları1982 yılında ulusal park olarak nitelendirilip ulusal parlar statüsünde koruma altına alındı. . Similan Islands National Park orman bakanlığı tarafından bir yıllık keşif sonrasında kuruldu. Similan adaları Phang Nga kasabasından 70 kilometre uzaklıkta bulunmaktadırDaha sonraki yılda orman bakanlığı tarafından Similan Adaları Ulusal Parkı isminde resmiyet kazandırılmıştır. Similan adaları olarak adlandırılan ve 9 tane farklı adadan oluşmaktadır, bu adaları ise şöyle sıralanmaktadır: Ko Tachai, Ko Bon, Ko Bangu, Ko Similan, Ko Payu, Ko Hok, Ko Ha, Ko Miang, Ko Payan, Ko Payang, ve Ko Huyong’dur. Similan adaları Phang Nga dan 70 kilometre uzaklıktadır. Similan Yawi kelimesidir ve 9 anlamına gelmektedir. Dana sonra 1988 yılında diğer iki ada olan Tachai ve Bon adalarıda Simiilan adalar gurubuna eklenmiştir. Böylelikle similan adalar gurubu 11 ada dan dan oluşmaktadır.

Ulaşım
Similan adalarına ulaşım en yakın şehir olan Khao Lak, Phang Nga ilinden yapılmaktadır. Khao Lak dan dan botlar kasım-mayıs aylarından günlük tarifeli olarak hareket etmektedir. Adalara yapacağınız yolculuk normal botlarla 3 saat sürmektedir bunun yanında adaya Speed Botlar ilede gitmek isteseniz adaya 70 dakikada ulaşabilirsiniz.

Dalış sezonu boyunca adaya Khao Lak un yanısıra Phuket ve Ranong den de ulaşım sağlanmaktadır.

Uyarı: her yıl mayıs 16 dan kasım 14 e kadar muson yağmurları nedeniyle adaya ulaşım sağlanmamaktadır. Bu tarihler Orman bakanlığının web sitesinden takıp edilebilir.

Bunun yanında Similan adası karetta karetta kaplumbağalarının üreme noktalarından biridir ve ada turizmi belirli aralıklarla kaplumbağa yumurtaları korumak amacıyla kapatılmaktadır.

Similan adalarını ziyaret etmeden önce mutlaka adanın ziyaret edilebilirlik durumunu öğrenmenizde yarar var. Ada kaplumbağa üreme dönemleri, Muson yağmurları ve diğer hava koşullarına bağlı olarak, adanın kullanılabilirliği sürekli değişim göstermektedir.

iyi tatiller ……..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.