Krabi

Genel Bilgiler

Krabi, Tayland’ın güney doğu kıyısında bulunan bir şehirdir. Bu şehir, Phangnga Bay’a dökülen Krabi Nehri’nin hemen ağzında kurulmuştur. Bu şehir Krabi Eyaleti’nin başkenti konumundadır. Bu şehrin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi ise turizmdir. Krabi şehri 4.7082 kilometre karelik bir alana sahiptir ve 8 yönetim bölgesine sahiptir. Şehirde yönetim bölgelerine iseamphoe ismi verilmektedir. Bu yönetim bölgelerinin isimleri Mueang Krabi, Khao Phanom, Ko Lanta, Ao Luek, Plai Phraya, Lam Thap ve Nuea Khlong’dur. Bu şehir çeşitli büyüklerde çok sayıda adayı bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebepten dolayı Krabi şehri oldukça ilgi çekici bir haldedir. Ayrıca Krabi şehri, başkent Bangkok’un da 800 kilometre güneyinde konumlanmaktadır.

Nüfus : 24.986

İklim / Hava Durumu

Tropikal muson ikliminin hakim olduğu şehirde sıcaklık yıl boyunca 25-30 derece civarında seyreder. Altı ay yağışlı mevsim, altı ay ise kuru mevsim yaşanır. Mayıs-kasım arası yağışlı dönemdir. Aralık-nisan arası dönemde ise kuru mevsim görülmektedr.

Nasıl Gidilir?

Bangkok, Phuket, Koh Samui gibi büyük şehirlerden yerel havayolu şirketleriyle Krabi’ye ulaşmak mümkündür. Bangkok (12 saat), Phuket (2,5 saat), Surat Thani (3 saat), Hat Yai (4 saat) gibi şehirlerden otobüs seferleri ile Krabi’ye ulaşmak mümkündür.

Ne Zaman Gidilir?

Aralık-nisan arası iklim koşulları açısından şehre gitmek için en uygun dönemdir.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Krabi’de Tayland mutfağının en lezzetli ürünlerinin bulunabileceği akşam pazarları en popüler noktalardır. Gece geç saatlere kadar açık olan bu noktalarda dilerseniz ayaküstü, dilerseniz oturarak yerel mutfağın en önemli tatlarını deneyebilirsiniz. Dünya mutfağından lezzetleri bulabileceğiniz pek çok restoranı da deneyebilirsiniz. Özellikle İtalyan mutfağından yemekler yapan pek çok restoran bulunmaktadır. Şehirde tercih edebileceğiniz restoranlardan bazıları: – May & Mark – Ruan Pae – The Sin-O-Cha – Tamarind Restaurant – Arun

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

  • Khao Phanom Bencha Ulusal Parkı,
  • Khao Khanap Nam (Mağara),
  • Wat Kaew (mimari yapı,tapınak),
  • Contemporary Art Museum of Krabi (sanat müzesi),
  • Tiger Temple (tapınak)

Ne Yapılır?

Krabi şehri birçok masaj salonuna sahip bir şehirdir. Tayland ve Uzakdoğu’nun bu alandaki bütün masaj türlerini bünyesinde barındıran masaj salonlarına sahiptir. Özellikle Dhara Massage and Spa adlı masaj salonu, bu bölgenin en çok tercih edilen masaj salonudur. Bununla birlikte bu şehirde gezebileceğiniz çok sayıda tarihi ve mimari yerler bulunmaktadır. Özellikle şehirde yer alan mağaralar bir çok ziyaretçi tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu mağaralardan bir tanesi olan Khao Kanab Nam, adeta Krabi’nin sembolü durumundadır. Bununla birlikte oldukça eski bir tarihe sahip olan Tiger Temple veWat Kaew Tapınağı da oldukça ilgi görmektedir. Öte yandan şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Khao Phanom Bencha National Park ise yağmur ormanlarıyla çevrili bir alandır. Eğer ki bu şehre gitmeyi planlıyorsanız, burayı da muhakkak görmenizi öneririz. Bunların dışında, Krabi şehri oldukça güzel plajlara sahiptir. Siz de eğer denize girmek ve güneşlenmek isterseniz bu şehrin birbirinden güzel plajlarını tercih edebilir ve oldukça temiz olan denizlerinde ise yüzebilirsiniz. Bununla birlikte birçok su sporunu da yapma imkânınız bulunmaktadır. Bu su sporları için gerekli olan malzemeleri ise, bu sporların organizasyonundan sorumlu olan şirketlerden temin edebilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Krabi şehri oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Özellikle şehir merkezinde turistlere, göçmenlere ve yerlilere hitap eden çok sayıda bar ve gece kulübü bulunmaktadır. Bu mekânların birçoğu haftanın birkaç günü canlı müzik de yapmaktadır. Özellikle şehir merkezinde yer alan Rocky Bar her gece canlı müzik yapan bir bardır. Bununla birlikte Chao Fa Road’da bulunan The Roof Top Bar adlı mekân da bu şehirde gece hayatında oldukça tercih edilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.