Koh Samui Adası

Ko Samui (veya Koh Samui) Tayland Körfezinde karaya yaklaşık 15 km mesafede yer alan bir adadır. 247 km² büyüklüğündeki Samui Adasında yaklaşık 48.000 kişi yaşamaktadır. Samui takımadalarının en büyüğü olan Ko Samui’nin komşuları Ko Pha Nganve Ko Tao adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkına da yakın bir mesafededir.

Tüm adayı saran hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile cennet adası olarak anılır. Bina yükseklikleri, herhangi bir hindistan cevizi ağacını geçemez. Adanın başkenti Nathon’dur, buradan ana karaya ulaşmak için feribot iskelesi bulunur. Havalimanı ise adanın eğlence merkezi Chaweng ile Bangrak arasındadır. Adanın en güzel sahilleri de Chaweng ve Lamai Beach kıyılarıdır.

Yaklaşık 48.000 kişinin yaşadığı Ko Samui,Tüm adayı saran hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile cennet adası olarak anılır.

Bina yükseklikleri, herhangi bir hindistan cevizi ağacını geçemez. Adanın başkenti Nathon’dur, buradan ana karaya ulaşmak için feribot iskelesi bulunur. Havalimanı ise adanın eğlence merkezi Chaweng ile Bangrak arasındadır.

Adanın en güzel sahilleri de Chaweng ve Lamai Beach kıyılarıdır.Surat Thani kasabasının sadece 3 km uzağında yer alan palmiyelerle kaplı bu tropikal ada kısa zamanda turistlerin uğrak mekânı olmuştur. Pastoral otelleri, bungalovları, hatta havaalanıyla güneydeki en ünlü yerlerden biri haline gelmiştir. Burada, çağlayanlara ve hindistancevizi toplama çiftliğine düzenlenen gezilerin yanı sıra tenis ve plaj sporları gibi olanaklar da sunulmaktadır.

Bir öğleden sonra, adayı gezmek için motosiklet ya da cip de kiralamak mümkündür.İnsanların çoğu buraya kumlarda uzanıp tembellik yapmak, harika deniz ürünlerinden yemek ve adanın her yerinde bulunan birinci sınıf kaplıcalarda tatilin keyfini çıkarmak için gelirler.Balayına çıkan çiftler ve konfor düşkünleri çoğunlukla, restoranlar ve diskolarla dolu Chavveng Plajı’nda kalırlar.

Daha sakin bir yer isterseniz, Bo Phut Maenanı ve Cho- eng Mon plajlarına, daha ucuz otel ve bungalovlar için ise güneye gidilmesi gerekir.Samui,80 adadan oluşan bir takım adanın en büyüğüdür; eğlence cenneti Ko Phangan,dalış merkezi Ko Tao ve ıssız engebeli arazileri ile enfes Ang Thong Ulusal Deniz Parkı da bu grubun içindedir.

Feribotlar ve sürat motorları, ziyaretçileri her gün çeşitli kıyılar arasında taşırlar, bunlardan en yakın olanı ve en çabuk ulaşılanı Ko Phangan’dır.Alex Garland’ın Kumsal romanındaki hayali adaya ilham kaynağı olan Ang Thong Ulusal Deniz Parkı’nın da içinde bulunduğu 40 adacık ve lagüne yapılan günlük geziler çok daha sakindir.

Daha kuzeyde, rahat havasıyla küçük ve şirin Ko Tao (Kaplumbağa Adası) vardır. Ziyaretçilerin çoğu buraya kaliteli dalış bölgeleri için gelir dalış malzemeleri satan çok sayıdaki mağza, adanın başlıca gelir kaynağını

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.