Chalong Tapınağı

Chalong Tapınağı

Phuket’teki 29 tapınak tapınaktan en önemlisi Wat Chalong (Tayca: วัด ฉลอง) ya da resmi olarak Wat Chaiyathararam (Tayca: วัด ไชย ธารา ราม), Chalong Subdistrict, Mueang Phuket Bölgesi’ndedir.

Chalong tapınağı, o zamanlar adada yaşayan 2 tane en önemli Budist keşişine ithaf en yapılmıştır. Bu 2 önemli keşiş Luang Pho Chaem (หลวงพ่อแช่ม) ve Luang Pho Chuang (หลวงพ่อช่วง), 1876 yıllarında yaşanan Çin istilasına karşı yerel halkı birlik beraberliğe çağırarak, gelen çin istilasına karşı büyük bir direniş yapılarak istilanın geri püskürtülmesinde büyük rol oynamışlardır. Bu keşişlerin uyguladıkları bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde istila boyunca bir çok yaralının şifa bulmasını sağlamıştır.

Tapınaklarda görecekleriniz:

Poh Than Jao Wat, Wat Chalong’taki daha önemli Budist heykellerden biridir. Heykeli ise tapınağın batı salonunda bulunmaktadır. Onun yanında ise iki tane daha heykel bulunmaktadır. Ta Khee-lek (grandpa Khee-lek) bunlardan birtanesidir, Phuketin yerel halkında olan bu keşiş Ta Khee-lek (grandpa Khee-lek)’a danıştıktan sonra bir çok kez piyango oynamış ve kazanmıştır. Budizm dinine göre fakrlı bir statü kazandığı için tapınakta heykeline yer verilmştir. Bu salonda bir başka heykelin adı Nonsi’dir. Tapınağın salonlarından birinde, yaldızlı kaplı bir Luang Poh Cham heykeli bulunur ve bu yoğun salonda tapınağın eski abbotlarından Luang Poh Chuang ve Luang Poh Gleum’un heykelleri de bulunmaktadır.

Tapınağa hakim olan Grand Pagoda, Lord Buddha’nın kemik parçasını içeriyor ve resmen Phramahathatchedi-Jomthaibarameepragat olarak adlandırılıyor. Pagoda Buddha’nın yaşam öyküsünü tasvir eden duvar resimleri ile süslüdür ve çeşitli Buda görüntülerine de sahiptir. Pagoda vakit geçirin; havadar, havalı bir konumdadır ve tapınak ziyaretçileriyle çok popülerdir. Ayrıca, Luang Poh Cham, Luang Poh Chuang, Luang Poh Gleum ve Luang Pu Thuad gibi gerçek boyutlara sahip balmumu modelleri ile antika Tay mobilyaları ve Benjarong’un (Taylandlılar) sergilendiği, klimalı ‘sergi evi’ Luang Poh Cham de var. beş renkte tasarlanmış porselen), ünlü ‘sihirli’ Luang Poh Cham bastonu günümüz Abbot’un konutunda tutuluyor.

Farklı mimari yapıdan oluşan bu tapınaklar kompleksi için 2 saat ayırmanızda fayda var. Eski el sanatları ve Tayland’a özgü tarihsel olayların minyatüre edildiği bu tapınak phuket adasında ki ilginizi çekecek noktalardan bir tanesidir.

Ulaşım için turlara katılabilir ve şahşi araç ile ziyaret ederbilirisniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.