Tayland Buğday Pazarı

    Tayland Buğday Üretimi

Tayland da buğday üretiminin talep edilenden az olmasının nedenleri: olumsuz iklim koşulları, tohum tedariğindeki sıkıntılar ve arazi faktörlerindendir. Buğdaydan elde edilen fayda ve karın diğer ekili ürünlerden daha az olmasıda etkendir. Tayland da yıllık buüday üretimi yapılan 160 hektarlık alandan, yaklaşık 300-400 metrik ton’dur. Buğday yetiştiriciliği ülkenin diğer bölgelerine nazarn en fazla kuzey bölgelerinde yapılmaktadır.

Tüketim

Tayland da yıl içinde toplam buğday tüketimi ise 5  milyon metrik ton dan fazladır. Bu talep kalemini büyük bir kısmını beslemen amacıyla yani gıda endüstirisinde kullanılan buğday 3,5 milyon metrik ton oluşturmaktadır. Bunun yanında buğday insani beslemeden farklı olarak hayvansal beslenmede ki bunu buğdayın diper tohum, mısır veya pirinç ile karıştırılıp toz haline getirilerek kullanılır. Diper bir kullanım alanı ise yine toz haline getirilip pirinç ile karıştırılmasıyla elde edilen besinin balık ve deniz ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılır. İthal buğdayın ülkede yetiştirilien mısırda göre daha uygun fiyata maal edilmesi, mısır ile ikamesinin daha faydalı olması nedeniyle artış göstermektedir.

Günümüzde ülkeki hızlı unlu mamulleri %30 daha fazla tüketimi ve ithal buğdayın yerli üretim pirinçe göre daha uyguna maal edilmesi ve gıda ürünleriyle ikamesinin artması, ülkeye yapılan buğday üretimini her geçen gün arttırmaktadır. Tarım bakanlığı bu oranın gelecek yıl 3 milyon metrik ton dan fazla olacağını tahmin etmektedirler.

       Buğday Ticareti

Tayland  yıllık 5 milyon metrik tondan fazla buğday ithal etmektedir. Devlet yetkilileri buğday ithalatında yeni değişikliklere gidip kendi üretimleri olan pirinç ve mısır kullanımım arttırmak amacıyla buğday ithalatını azaltıcı çeşitli önlemler almasına raümen, uzmanlar bunun tüketimi etkilemeyceğini yıllık bazda %20-30 arasında tüketimin armaya devam edeceğini belirtmişlerdir. En fazla buğday ihracat eden ülkeler ise: Kanada, USA ve Avustralyadır.

     Genel Bakış:

Tayland buğday ithalarında yukarıda belirtilen ülkelere bağlı olarak yıllarca ithalatını geröekleştirmiştir. Günümüzce yapılan fuarlar, çalışma konseyleri ve diğer diplomatik gelişmeler neticesinde farklı ülkelerden ithalat yapmakta ve kalite/fayda bazında diğer ülkelerden yapılan ithalatın ön plana çıktığı gözlemlenmektedir. Buğday üreticileri için Tayland hiç şüphesiz güney asyadaki ana üst konumundadır. Sadece Tayland değil, Tayland a yakın ülkeler malum iklim koşulları sebebiyle buğday üretimi yapamamakta bunun yerine ithal etmektedir. Bu ithalat oranları hergeçen gün unlu gıda endüstrisiyle beraber artmaya devam etmektedir. Tayland, Laos, Malezya, Vietnam ve Myanmar gibi ülkelerde unlu mamüllerine olan talep her yıl %20 artmaktadır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.