Phuket Hakkında

Phuket Hakkında

Phuket eskiden batı dilinde Tha-Laang, Talang veya Junk Ceylon olarak bilinen Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın Dünyaca ünlü Turizm adası. Başkenti Phuket City’dir. Phuket Uluslararası Havaalanına sahip olan Phuket’e Dünya’nın her yerinden özellikle Batılı Turistler akın etmektedir.
Phuket’de Thai stili Budist evlilikler yapılabilir. Aynı zamanda Phuket denizin içersindeki küçük klübeleri ve su altı sporları ile ünlüdür. Deniz suyu temiz olduğu için su altı görüşü çok uzun olmakla beraber dünyada ki en iyi 10 dalma mekanlarından birisidir.
Phuket’de yerli halkın kullandığı Tayca erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı selamlaşma kelimeleri vardır ve hatta Transseksüeller için de ayrı bir kelime kullanılır. Tuk-Tuk denilen küçük taşıtlarla adada kolayca istenilen yere ulaşılır.
Ünlü James Bond adası (Pha Nga) burada olmakla beraber dünyaca ünlü dizi Lost’un üçüncü sezon, sekizinci bölümüde burada çekilmiştir.

Ülkenin en büyük adası olan Phuket Adası, Tayland’da en fazla turistin geldiği bölge olarak tanımlanıyor. Birbirinden güzel beach’leri ile, güneşin tadını doyasıya çıkaracağınız bu adada, keyifli vakit geçirebilmek için birçok alternatif bulunuyor. Bungy Jumping ile adrenalininizi en yüksek seviyeye çıkarabilir. Filler ile yapacağınız trekkingte adanın dört bir yanını keşfedebilir, deniz sporları yaparak, okyanusun tadını çıkarabilir, Thai mutfağını öğrenmek için düzenlenen kurslara katılabilir ve dağ bisikletleriyle tura çıkabilirsiniz. Yağmur ormanları’nı görebilir, ananas ve hindistancevizlerini yetiştirildikleri yerde yiyebilir ve Uzakdoğu’nun mistik havasına kendinizi kaptırabilirsiniz.

PHUKET
Andaman denizi ve Hint okyanusunun çevrelediği ve Tayland ın en büyük adası olan Phuket, ülkenin güneyinde yer almaktadır.  Phuket adasında toplamda 35 tane harikulade plaj vardır ve bunların hepsini bir haftalık tatil boyunca gezmek neredeyse imkansızdır .

Ne zaman Gidilir?

Phuket adası yıl on iki ay boyunca sıcaklığın ortalama 3o derecenin üzerinde olduğu adadır. Phuket in en sıcak olduğu zaman ise nisanın sonunda başlar ve haziran ayının sonuna kadar devam eden sürede sıcaklık 40 derece civarındadır. Ekim ve kasım aylarında ise günlük yağışlara vardır.

Nasıl gidilir?

Phuket e hava ve kara yolu olmak üzere iki şekilde ulaşabilirsiniz . Hava yoluyla Bangkok dan 1,5 saat te ulaşılmaktadır. Kara yoluyla ise Bangkok dan hareket eden VIP ve first Class otobüslerle ortalama 12 saat te Phuket otogarına Ulaşılabilmektedir . Phuket otogarında mutlaka etrafınızı saran tuk tuk ve taksi sürücüleri olacaktır. pazarlık yapmayı unutmadan, otelinize kadar ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Nerelere Gidilir?

phuket Plajları na buradan bakabilirsiniz. toplamda 35 tane plajı var ..

1- Surin Plajı

2- Kata ve Karon Plajları

3- Big Buddha Heykeli

4- Naka Weekend Market

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.