Phuket Hakkında

Phuket Hakkında

Tayland’ın güney eyaletlerinden biridir. Ülkenin en büyük adası olan Phuket adası ve çevresinden bulunan 32 tane irili ufaklı adadan oluşmaktadır. Andaman denizine Taylandın batısından uzanır. Phuket adası, Sarasin köprüsü ile Kuzeydeki Phang Nga eyaletine bağlanır. Adaya en yakın vilayet Phang nga bölgesinde ki Krabi şehridir.

Phuket adası, yüzölçüm olarak Singapur’dan biraz daha büyüktür, 576 km lik bir alana sahiptir. Ada da toplam 330 bin yerli halk yaşamaktadır. Yüzölçümü bakımından Tayland’ın en küçük ikinci eyaletidir. Ada tarih boyunca Hindistan ve Çin arasındaki en önemli ticaret yollarından biridir. Sık sık Portekiz, Fransız, Alman, İngiliz ve Hollanda gemi günlüklerinde sürekli adı geçmiştir.

Tarihsel

Phuket Adasını ilk dünyaya tanıtan ise Portekizli Kaşif olan  Fernão Mendes Pinto^dur. Pinto Phuket üzerinden giderek ülkenin o zamanki başkenti olan Ayutthaya’ya ulaşmıştır1545. Güney asya seyahati boyunca tuttuğu günlüklerde Phuket den bir çok defa bahsetmiştir. Adası’nı ilk olarak seyahat defterinde ki harita da Junk Ceylon olarak tanımlamıştır Pinto nun seyahatnamesinde Junk Ceylon ismi 7 defa geçmektedir. ve adayı tanımlarken ticari gemilerin sürekli durduğu bir liman ve liman ticareti merkezi olarak tanımlamıştır.

19 yüzyıla doğru Ada korsanların sıkça istilaya uğramış ve deniz ticaretinde ki güvenirliğini yitirmiştir.

Pinto sayesinde dünyaya tanıtılan Phuket 19 yüzyılda Hollandalılar ve İngilizler yanısıra Fransızlar tarafından sahip olduğu zengin Kalay yataklarından dolayı sıkça ticari amaçlı  ziyaret edilmiştir .

Daha sonra ki yıllarda, Siam Kralı Adadaki Alman ve İngiliz egemenliğini azaltmak için adaya Fransız bir vali atamıştır 1685. Fransız birinin Vali atanmasıyla Adadaki bütün Kalay kaynakları Fransız sömürgesi haline gelmiştir. 1688 yılında meydana gelen Siamdevrimi ile beraber kralın değişmesi, Fransız valinin adadan atılması ile sonuçlanmıştır. Bunu kabul etmeyen Fransız Vali 1689 yılında adada bulunan destekçileri ile beraber Siam’ın yeni Kralına direniş göstermiştir. Nafile bu direniş başarıyla sonuçlanmadı ve 1690 yılında Fransız sömürgesi adadan komple uzaklaştı.

Phuket adası, Konumundan dolayı 1785 yılında Burma lılar tarafından saldırı gerçekleştirildi. Ama bu saldırı başarılı olamadı. Başarılı olmamasında ki en büyük etken ise saldırıdan önce Phuket hareket eden Burma işgalcilerini gören ingiliz ticari gemi kaptanın, olayı acilen Phuket yönetimine bildirmesiyle yerel halk savunma için zaman kazanmış oldu. Adanın krallığa uzaklığı ve asker yetersizliğinden dolayı, o zamanın valisinin eşi ada da bulunan bütün kadınlara asker kıyafeti giydirerek cepheye gönderdi. Gönderilmesindeki asıl etken caydırıcı çoğunluk gibi gözükmek. Bu direniş 1 ay boyunca sürdü, erzağı ve gücü azalan burma güçleri adayı işgal edemeden geri püskürtüldü 1785. Günümüzde bu kahraman kadının anıtı adanın ortasında Zafer Anıtı olarak sergilenmektedir. Tatile gelenler Patong, kata, karon, rawai, phuket town, chalong a giderken bu anıtın önünden geçmektedir.

Ekonomik

  1. yüzyıldan 19 yüzyıla kadar Phuket Adası Kalay madenciliği en büyük gelir kaynağı iken, 20 Yüzyıldan sonra ada ekonomisini ayakta tutan en büyük kaynak kauçuk ağacı tarlaları ve turizmdir olmuştur.

1980’li yıllardan sonra Ülke yönetimi tarafından Phuket turizmine yatırım yapılması, adanın dünyaya tanıtımında önemli rol oynamıştır. Bu sayade Tayland turizm cenneti haline gelmiştir En önemli turizm bölgeleri ise Karon, Kata ve patong’dur. 2004 yılında meydana gelen talihsiz tsunami felaketinden sonra Ada’nın Turizm imajı büyük ölçüde zarar görmüştür. Ama geçen zamanla beraber bu hasar telafi edilmiştir. Adaya yapılan yoğun yatırımlarla günümüzdeki noktaya gelmiştir

Phuket adasına  yıllık 9.1 milyon civarında ziyaretçi gelmektedir ve toplam 60 binden fazla otel odası bulunmaktadır. Temmuz 2005 yılında Forture Magazin tarafından dünyanın en iyi 5 tatil noktasından biri seçilmiştir. Bunların yanında Ada ve çevresindeki lokasyonlarda çekilen Hollywood filmleri de adanın dünya çapında ün kazanmasına büyük katkı sağlamıştır.

Phuket yıllık ortalama hava sıcaklığı

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.