Osmanlı Bang Uthit Camii

Osmanlı’dan Miras Cami

Tayland’ın başkenti Bangkok da bulunan ve ülke Müslümanların hizmet veren günde 5 vakit sesli ezan sesi duyabileceğiniz bunun yanında Osmanlı Devleti Aliye nişanesi Taşıyan Bang Uthit Cami’dir. Bang Uthit cami olmasının yanında Türkiye için Osmanlı’dan kalan en önemli eserlerinden birinin de sahiplik yapmaktadır

Sultan 2. Abdülhamid döneminde uygulanan ittihat-ı İslam siyaseti çerçevesinde Osmanlı’dan haberdar olan ve hilafete bağlılıklarını ifade eden Tayland Müslümanlarının yani siyam Krallığı İslam’a ve hilafete bağlılıklarını yineleme adına Sultan ve halife ikinci Abdülhamid Ben bir nişana talep ederler.   bu talebini ardından 2. Abdülhamid tarafından siyah krallığına Devlet i Aliye arması gönderildiği gönderilir.

 

Gönderilen bu Devlet i Aliye nişanesi, ülkede bulunan bütün camilere işlenir. Ve Tayland Müslümanları Hilafet bağlılıklarını öyle gösteriler. Hilafetin kaldırılmasının ardından ülkede uygulamaya son veriler, ancak Bang Utit Camisi’ndeki Osmanlı devlet arması tüm ihtişamıyla günümüzde hala muhafaza ediliyor. 4 ay gibi kısa bir sürede TAKİ tarafından yenilenen caminin giriş cephesinde yer alan Osmanlı nişanı zımparalanıp temizlendikten sonra altın varakla kaplanarak koruma altına alındı. Tamamı Türkiye’den gelen mermerler, Mihrap, minber ve kürsü yapıldı yenileme kapsamında camiye bazı eklemeler de yapıldı camiye Selçuklu sekizgenin den esinlenilerek minaresi de değiştirildi. Böylece Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izlerini camiye kalıcı olarak ihtişamını sürdürmektedir.

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.