Kaplan Tapınağı

Kanchanaburi Kaplan Tapınağı Hakkında Genel Bilgi

Kaplan Tapınağı, İngilizce Tiger Temple ve Tayca ise  Wat Pha Luang Ta Bua Yanasampanno olarak adlandırılmatadır. Tapınak Theravada(yaşlı Budist keşişlerine ev sahipliği yapan tapınak) Budist tapınaklarından biridir. Tapınak; 1994 yılında, Başrahip Pıra Acam Pusit tarafından “orman tapınağı” sıfatıyla ülkenin batısında bulunan kanchanaburi şehrinde kurulmuştur.

Bu Tapınağı diğer tapınaklardan farklı kılan en önemli özelliği ise kuruluş amacının başta Kaplanlar olmak üzere çeşitli vahşi hayvanları barınak olması, koruma ve bakım imkanı sağlamak amacıyla 1944 yılında ilk olarak kurulmuştur.

Dünyada yaklaşık 600 ile 900 arasında olduğu tespit edilen Çinhindi kaplanlarının 90 tanesi ise halen bu tapınakta yaşamını sürdürmektedir.

Bu tapınağa ilk kaplan köylüler tarafından bulunan bir kaplan yavrusu dur ve bu Yavru gerekli bakım ve ilginin sağlanması için tapınağa teslim edilmiştir.  daha sonraki süreçte ölmüştür.  Bunu takip eden zamanda Tapınağı birkaç tane daha kaplan yavrusu bakım ve yaşam alanı sağlanması amacıyla verilmiştir.

Günümüzde ise verilen bu birkaç kaplan yavrusu üreyerek tapınaktaki toplam kaplan sayısı 150 ye ulaşmıştır. Tapınağa bakım amacıyla getirilen ilk yavruların gerekli kimlik ve DNA test yapılmadığı için şuanda tapınakta yaşayan kaplanların üreme şeması ve bireyler arasındaki akrabalık bağını gösteren bilgiler bulunmamaktadır.

Tapınakta şu anki verilere göre Çinhindi, Malayan ve Bengal olmak üzere 3 tane kaplan ırkı bulunmaktadır.

 

Suçlamalar

Uluslararası Vahşi Yaşamı Koruma dernekleri tarafından yapılan açıklanan bildirgede; Kaplan tapınağında bulunan kaplanların uygunsuz koşullarda yaşadığı,  uygunsuz tedavi yöntemlerinin uygulandığı, hayvanların uyuşturulduğu ve ticari malzeme olarak kullanıldığı derilerinin satıldığı, hayvanların doğal yaşamdan uzaklaştırılan ilaç etkisinde bırakıldığı,  çiftlikte bulunan nesli tükenmekte olan kaplanların keşişler tarafından bilinçsizce diğer ırklarla ve kaplan türleri ve çift değiştirildiğinin elde edilen yavruların uluslararası ve yerli piyasada satıldığının, kaplan çiftliğinin kapatılmasının gerektiğini içeren bir Bildirge yayınlanmıştır.

Uluslararası baskılarla beraber 2015 yılında Tayland hükümeti tarafından polis ve askerin desteği ile beraber yapılan Kaplan çiftliğine baskın düzenlenmiştir. Bu baskın çevresinde medyaya yansıyan sonuçlarda uluslararası Vahşi Yaşamı koruma derneklerinin öne sürdüğü suçların tamamının gerçekleştiği hayvanların ticari malzeme olarak kullanıldığı izinsizce çiftleştirildi diğerlerini satıldı ve uygunsuz tedavi yöntemleri uygulandığı tespit edilmiştir Burada bulunan tesisler tapınaktan kalıcı süreyle uzaklaştırılmıştır ve soruşturma başlatılmıştır.

Günümüzde ise Kaplan Tapınağı halen ziyaretçilere belli bir ücret karşılığında açıktır.  ve yapılan suçlamaların soruşturması halen devam etmektedir.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.