Kanal Turu

Chao Phraya Nehri Kanal Turumonitorlizard

Chao Phraya nehri Asya’nın Venedik kanalı diyebiliriz, ülkedeki en uzun ve büyük nehirdir. İki farklı ülkeden gelen akarsuyun birleşmesiyle oluşmuştur. Bunlardan bir tanesi Burma’dan diğeri ise sağdan Laos tan Tayland a akarak büyük Chao Phraya nehrini oluştururlar. Bangkok dan çıkıp okyanusa ulaşıyor. Nehir Bangkok’u neredeyse iki eşit parçaya bölmektedir.

Nehir üzerinde her yerde Long Tail denilen eski ve ahşap kanolardan kiralayabilirsiniz. Kiralamadan önce mutlaka yarı yarıya pazarlık yapmakta fayda var. Malum turist şehri ücretlerde ona göre yüksek söylenebiliyor. Bu motorlu kanolar gezintiye çıkacak kişiye göre 4-20 kişi kadar kapasitelidir.

Kanal turu ortalama 1,5 ile 2,5 saat arasında sürmektedir. Fiyatlar ise farklılık göstermektedir. Pazarlık yapmayı unutmayınız. 200 baht dan 1000 bahta kadar farklı fiyat ve güzergâh seçenekleri sunmaktadır.

Kanal gezintisi boyunca:2014-05-01-18.14.41

  • Kanal üzerine kurulu ahşap ve eski evleri görme
  • Kanalın içinde yüzen çocuklar
  • Kanal boyunca neredeyse sürekli göreceğiniz etobur kertenkeleler, bazıları 3-4 metreye kadar çıkabilmektedir.
  • Kanalın bazı yerlerinde durup dinlenebileceğiniz ve kanal üzerinde kurulu yerel halktan alışveriş yapmak
  • Halkın o fakirlik içinde dahi size el sallayarak gülümsemesi,
  • Kanal kenarında bulunan tapınaklarda sürekli keşişlerle karşılaşmak,
  • Nehirde balık avlayanları,
  • Akşam saatlerinde tura çıkarsanız hem gündüzü hem geceyi yaşamak, rengârenk Chao Phraya nehrinde unutulmaz resimler çekmek,
  • Yemyeşil ağaçlar arasında Ahşap bambu kazıkları üzerine dikilmiş, tenekeden kanal evlerini resimlemek,
  • Bangkok’un kanallarını gezmemişseniz şehrin büyük bir kısmını görmemişsiniz demektir… Eski Bangkok’u keşfetmenin en iyi yolu, kanallarında uzun kuyruklu, rengârenk tekneleriyle bir gezintiye çıkmaktır… Chao Phraya nehri boyunca farklı bölgelerdeki iskelelerden turunuza başlayabiliyorsunuz… Bangkok’un eski bölgelerinde yaşayan Taylılar ulaşım aracı olarak kano ya da uzun kuyruklu tekneler gibi nehir araçlarını kullanıyorlar… su içinde sabitlenmiş yol tabelaları, boyunuz kadar monitör kertenkeleleri, her aralıkta karşılaşacağınız renkli tekneler, karanlık sularda yüzen neşeli çocuklar, siesta yapan Tay insanları, ekmek kuyruğu bekleyen kedi balıkları ve Bangkok’un farklı bir yüzünü yaşayabileceğiniz muhteşem bir deneyim…img-route-1
Kanal turu bittikten sonra tekrar ve tekrar tura çıkacağınızdan şüpheniz olmasın o mistik ve doğayla iç içe yolculuk sizi mutlu edecektir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.