Tayland’da Eğitim Sistemi

Tayland’da Eğitim Sistemi

Tayland eğitim sistemi, Tayland Eğitim Bakanlığı MOE tarafından idare edilmektedir. Ülkede 2009 yılından önce 13 yaşına kadar ücretiz eğitim sağlayan devlet 2009 yılında yapılan düzenlemeler ile ilköğretim den lise sona kadar ki olan periyod yani bireyin 15 yaşına kadar ki eğitim süreci devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Âmâ okullar ister istemez küçük miktarlarda para talebinden bulunabilmektedir.

Eğitim-Öğretim sistemi 2 ana başlık altına ayrılmıştır. Bunlar: Ana okul, Prathom, Matthyom’dur

Ana okul: resmiyette ol masada günümüzde en popüler okullardır. Öğrenciler anaokuluna gitmeye 1 yaşında başlarlar, okulda eğitimin yanında uyumaları için yatakhanede bulunmaktadır. Öğle arasında 3-4 saatlik uyku molaları vardır.

Prathom yani İlköğretim:  Prathom 1-2-3-4-5-6 olmak üzere 6 sınıftan oluşmaktadır.  Prathom 6 sınıf öğrencisi ortalama 10-12 yaşlarındandır.

Matthyom yani Lise: Matthyom, Prathom gibi 6 farklı sınıftan oluşmaktadır. Zorunlu ilköğretimi tamamlayan öğrenciler direk olarak lise eğitimi başlarlar. Matthyom 4-5-6 sınıfları yani lise son sınıflar Türkiye’de olduğu gibi akademik birimlere ayrılırlar. Bunlar: Akademik birimler ve mesleki birimler olmak üzere ikiye ayrılır. Akademik birimleri seçen öğrenciler eğitimlerine üniversite devam ederken, mesleki branşı seçen öğrenciler ise kalifiyeli eleman olarak çalışma hayatına atılırlar.

Lise son sınıf öğrencileri, Lise diplomalarını alabilmek için NET( National Educational Test) den başarıyla geçmek mecburiyetindedirler. Bu test ise yine kolaylık açısından Ordinary yani basit ve Advanced yani zor olarak ikiye ayrılır. Liseden sonra üniversite eğitimi düşünmeyenler basit olanı geçerek mezun olurlarken, üniversite eğitimi düşünenler ise Advanced Testi geçmek zorundadırlar.

Üniformalar

Tayland eğitim sisteminde ana okuldan üniversite sona kadar üniforma mecburiyeti bulunmaktadır. Anaokulu, ortaokul ve lisede üniformalar okullar tarafından özgün bir şekilde belirlenirken. Bütün üniversitelerde ise koyu renk pantolon ve etek ki bu siyahtır ve beyaz gömlek mecburiyeti bulunmaktadır.

Üniformaların üzerinde öğrencilerin adı, soyadı, okulu ve öğrenci numarası yazmaktadır.

 Genel olarak bakıldığında,

Tayland da ki özel okullarda eğitim sistemi İngilizce üzerine dayalıdır. Özel okulların hepsinde tam zamanlı İngilizce eğitim vermektedir. Anaokulunda dahi İngiliz öğretmenler tarafından ders verilmeye başlanır. Bunun yanında lisede alan dersler, coğrafya, kimya, fizik, matematik ve diğer bütün dersler İngilizce olarak eğitimi verilir. Bu konuda Tayland eğitim sistemi çok kalitelidir. Ne yazık ki bu devlet okullarında aynı değildir. Devlet okullarında sadece İngilizce dersinde İngilizce eğitimi alınabilmektedir. Öğretmenler ise Avrupalı veya ana dili İngilizce olan kişilerdir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.