Tayland’da yapılmaması gereken 10 davranış

Tayland’da Yapılmaması gereken 15 Şey  

1- Keşişlere temastan kaçının  

Tayland’ın dini bilindiği gibi Budizim’dir ve Budizm’in temsilcileri rakipler yani keşişlerdir. Keşişler halk arasında çok fazla dayı görmektedir. Bu nedenle keşişlerle fiziki temas kurmaktan sakının. Keşişlerin bayanlarla fiziki temas kurması, elini dahi sıkması yasaktır. Bu nedenle keşişler bayanlara bir şey verirler direk olarak değil, onu yere veya başka bir yere bırakırlar bayanlar buradan alırlar. Mesela halk otobüsünde keşişin yanında boş bir yer varsa bayan olarak oturmayın, tam tersi sizin yanınızda boş bir yer varsa keşişe lütfen oturun dite davet dahi etmeyin. Çünkü keşişlerin bayanların yanına oturmasına izin verilmez. Erkeklerin keşişlerle fiziki iletişim kurmaları normaldir. Ama bunu bir saygı çerçevesinde yapmanızda fayda var.  

2- Ayakkabıları çıkarmak 

Tayland kültürü ve yıllarca süregelen öğretileri gereği: evlere, dükkanlara ve en önemlisi kutsal mekanlara ayakkabı ile girilmesi uygun değildir, saygısızlık ifade eder. Bu nedenle tayland ziyaretinizde ayakkabıların dışarı çıkarıldığına çokça şahit olacaksınız. Bu olay gayet normal bir durumdur, sizinde bu kurala uymanızda saygı açısından fayda var. 

3- Halka açık alanda fiziksel temastan kaçının  

Tayland kültürü gereği halka açık alanda eşinizin, sevgilinizin veya başka birinin elini tutmak, öpmek Tayland kültürü gereği uygunsuz harekettir. Özel anılarınızı sadece kendinizin olacağı kapalı alanlara saklayın. Başkaları tutuyor ben neden tutmayayım diye düşünmeyin, sonuçta bu Tayland kültürünün uygunsuz bulduğu hareket o nedenle karşınızda olumsuz sonuçlar çıkabilir.  

4- Ayakla işaret etmeyin,
 

Toplum içinde veya plajda ayaklarınızı kullanarak birini veya bir nesneyi işaret etmeyin. Tayland ve diğer bütün güney Asya ülkelerine göre ayak vücudun en aşağısındaki ve en kirli organıdır. Bu nedenle ayaklarınızla nesneleri ve bireyleri işaret etmekten kaçının. özellikle din adamlarını, tapınakları ve diğer dini objeleri ayağınızla işaret etmeyiniz. Veya ayağınızı kutsal objelere uzatıp resim çektirmeyin. Cezai yaptırımları söz konusudur.  

5- Kraliyet ailesi hakkında konuşmayın 

Tayland monarşi ile yönetilen, kralın ve kraliyet ailesinin toplumun en tepesinde olduğu ülkedir. Bu nedenle kralın resimlerini ülkenin her köşesinde bulacaksınız. Kraliyet ailesi ve kral hakkında yorum yapmaktan kaçının. İyi veya kötü olduğu önemli değil, kraliyet ailesi toplum üstü bir unsur olduğu için ne iyi ne de kötü yorum yapmayın. Tayland’ın demir ve kâğıt paralarında kralın resmi bulunmaktadır. Bu nedenle madeni paralara zarar vermeyin veya kâğıt paraları yırtmayın, parayı yere düşürürseniz hemen alın. Bunların hepsi krala saygısızlık olarak algılanır ve hem hapis  hem de maddi yaptırımları söz konusudur.  

6- Halka açık yerlerde elbisesiz dolaşmayın 

Evet, Tayland tropik bir ülkedir ve çoğu gün güneşli ve sıcaktır, ancak plaj kıyafetleri içinde şehir etrafında dolaşmak yerel halk tarafından kaba kabul edilir. Birçok turist, ılıman iklimi nedeniyle kıyafetlerini kamuya açık hale getirmenin kabul edilebilir olduğunu varsayıyor, ancak durum böyle değil. Plaj kıyafetleri plajda, bazı sahil barlarında / restoranlarda ve otel binasında kabul edilebilir. Aksi halde erkekler, gömleklerinizi ve bayanlar üzerinizi örtün. Tapınakları ziyaret ederken kıyafetleriniz konusunda ekstra bilinçli olun. Muhafazakâr (tercihen beyaz) giydirin ve özellikle kadınlar uzun etek veya pantolon giymeli ve omuzlarını örtmelidirler. 

7- Taylıların başına ve saçına dokunmayın 

Tayland kültürü ve öğretileri gereği vücudun e yüksek yerinde kafa bulunur. Ve budizme göre kutsal kabul edilir. Tayland da çocukların ve yetişkinlerin başına dokunmak saygısızlık olarak kabul edilir ve başına dokunulmasından hoşlanmazlar. Hele ki hiç tanımadığınız taylıların başını falan okşamayın. Özellikle çocukların.  

 

 

 

 

 

8- Gece ıslık çalmayın 

Belki de ilk kez duyuyorsunuz ama taylılar geceleri ıslık çalışmasından hiç hoşlanmaz. Gece ıslık sesi duyan bir taylı hemen tedirgin olacaktır. Budizm dini ve tay inancında hurafeler çok fazladır, batıl inançları çoktur. Taylılar gece ıslık çalmanın ve sesi duymanın onlara kötü şans getireceğine inanmaktadır. Dikkat etmenizde fayda var 

9- Uyuşturucu maddelerden uzak durun 

Tayland’a gelenler bilir, turistik yerlerde size sürekli uyuşturucu madde satmaya çalışırlar. Sakın ama sakın almayın, siz aldıktan birkaç dakika sonra sizi polise şikâyet edeceklerdir ve polis tarafından yakalanıp adli süreç başlayacaktır. Özellikle pattaya ve phuket de her tuk tuk şoförü ve motor taksi şoförü size uyuşturucu madde satmaya çalışır. Lütfen bunlara itibar etmeyiniz. Tatiliniz kötü sonuçlanabilir.  

 

 

 

 

 

 

10- Sakinliğinizi koruyun 

Taylılar çok sakin insanlardır, burada işler çok yavaş işler. Sürekle gülerek ve kafalarına göre rahat rahat çalıştıkları için işleri keyfe keder yaparlar. O nedenle lütfen sakin olun, bir şey yapılmasını istediğinizde acele etmeyin. Taylılar kavga etmeyi sevmez ve şiddete karşıdırlar, ama ederlerse bilin ki siz her zaman konun önünde haksız durumda olursunuz.  Bir şey yapmadan önce iki defa düşünün. 

 

Yukarıda belirttiğim yapılmaması gerekenlerden sadece 10 tanesidir. Tayland kültürü gereği çok farklı bir ülkedir.  O yüzden sürekli neden böyle?, neden şöyle diye serzenişi bırakarak tatilinizin tadını çıkarın, olumsuz hareketlerden kaçının.  

Olumsuz bir şey yapmadan önce 2 defa düşünün….. 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.