Karon Plajı

Karon

Phuket adasının en büyük 3. plajı(1,5km) Karon da bulunmaktadır. Bunun yanında Patong bölgesinden sonra en fazla turist popülasyonunun bulunduğu yerdir. Daha çok denizinin temiz olması ve patong’a yakın olmasıyla tercih edilmektedir. Karon, Kata ya nazaran neredeyse 2 katı büyüklüğündedir. Ulaşım aracı kullanmanıza gerek yoktur. Gideceğiniz yerler yürüme mesafesinde bazı uç noktalar ise yürümeyle 20-25 dakikanızı alır.

Tatil için Karon’u seçmenizde etken olacak faktörlere değinmek gerekirse:

 • Deniz

Denizi berraktır, yüzmeye bunun yanın da şnorkel yapmaya da uygundur. Plajı çok uzun olduğu için hem kabalık hem de çok sakin noktaları mevcuttur. Denizde gel git olayları Kata kadar hissedilmez. Plajın içinde bazı noktalarda masaj yerleri bulunmaktadır, deniz kenarında Tay masajı yaptırabilirsiniz. Tayland da plajlar halk plajıdır, otellerin kendine ait plajları olmamakla beraber ortak kullanım alanlarıdır, istediğiniz yerde denize girebilirsiniz. Ve herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Eğer ücretli şezlong hizmetinden yararlanmak istiyorsanız plajın 4 noktasında ücretli şezlonglar bulunmaktadır. Ücreti kişi başı 100 bahttır. Sabahtan akşama kadar kullanabilirsiniz.

 • Çevresel

Karon gelipte pişman olmayacağınız, güzelce tatilinizi yapabileceğiniz, tertemiz suda denize girebileceğiniz, bolca vakit geçireceğiniz ve huzurlu olacağınız bir bölgedir. Bölgede 2 tane gece pazarı bulunmaktadır. Karon gece pazarı ve Karon tapınağında bulunan gece pazarı. Gece pazarları akşam 5 gibi hareketlenmeye başlar gece 11’e kadar yüksek sezonda 12 ye kadar açıl kalmaktadır. Karon gece pazarı haftanın her günü açıktır. İçerisinde yemekten, giyime, hediyelik eşyadan, masaj salonlarına, deniz mahsulü restoranlarına kadar aklınıza gelen her şeyi bulabileceğiniz pazardır. Bunun yanında karon plajı boyunca bolca restoran ve masaj salonu vardır. Karon tapınağı gece pazarı ise haftanın iki günü faaliyet göstermektedir. Salı ve cuma günleri acılan bu pazarda hem tapınağı ziyaret edebilir, Budist inancına ait figürlerle resim çekilebilir, hem de hediyelik eşya ve yemek yiyebilirsiniz. Ama buradaki yemek daha çok ayak üstü atıştırmalıklardır. Çalışma saatleri yine akşam 5 gece 11 arasındadır.

Karond’da yapılacak aktiviteler.

 • Plaj boyunca bulunan koşu alanında bolca spor yapabilir ve halka açık fitnes aletlerini kullanabilirsiniz
 • Şnorkel yapabilirsiniz. Bolca deniz canlısı görme şansınız olacaktır. Kayalık taraflarda.
 • Gece pazarı deneyimi yaşayabilir. Alışveriş yapabilirsiniz.
 • Canlı müzik yapılan barlarda müzik dinleyebilir.
 • Karon tapınağına giderek Budizm’i tanıyabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular:

 • Gece hayatı nasıl ?

Gece hayatı kata dan daha iyi olmakla beraber patong gibi değildir. Daha sakindir. Bolca Tay barı bulunmakta ve 4 tane barda canlı müzik dinleyebilirsiniz. Hem salaş hem de kaliteli müzik yapan barlar mevcuttur. Ama disko ve eğlence kulübü yoktur.

 • Patong a ne kadar uzak

Tuk tuk veya taksi ile 200-400 baht a gidebilirsiniz. 10 dakika falan sürmektedir.

 • Ailelere uygun mu ?

Kata gibi Karon da aileler ve kafa dinlemek isteyen tatilciler için biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

 • 1 haftalık tatil için canımız sıkılır mı?

Karon, Patong a yakın bunun yanında kata ya da yakın kata noi de. O yüzden 1 hafta canınız sıkılmadan tatil yapabilirsiniz. E tabi tatil süresince ada turlarında katılabilirsiniz. Kata plajına yürüyerek 20 dakika da gidebilirisiniz.

Not: Aklınıza takılan diğer soruları yorum olarak lütfen sorunuz.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.