Krabi Railay Plajı

Krabi Railay Plajı

Railay (Tay: อ่าว ไร่ เล ย์), ayrıca Rai Leh olarak bilinen Tayland Krabi ve Ao Nang kenti arasında küçük bir yarımadadır. Yüksek kalker kayalıkları Nedeniyle anakara erişimini engellemektedir plaja sadece speed boat veya LongTail yardımıyla erişilebilir. Plaja kara ulaşımını engelleyene bu kayalıklar ve uçurumlar tüm dünyadan kaya tırmanıcılarını cezbetmektedir, gelen misafirlerin çoğunlugunı dağcılar oluşturmaktadır, ancak plaj dahaç çok güzel plajları ve sakin rahatlatıcı bir atmosfer ile de popülerdir. Konaklama seçenekleri, bungalow ve orta sınıf oteller bölgenin doğu railay de iken, 5 yıldızlı oteller ve lüx yerleşim yerleri ise genel oolarak bbilgenin batı Railay tarafında toplanmıştır.

Rajavadee da,  hem temiz kıyılar ve ayrıca Pranang da ise sahil restoranı bulunmaktadır. Railay dört ana alanda oluşmaktadır bunlar: Pranang, Batı Railay, Doğu Railay ve Ton Sai oluşmaktadır. Batı railay, yani Ton Sai de dağcılar ve backpacker tarzı turistlere hitap ederken,  doğu railay ise daha çok alışveriş dükkanları ve restoranlar bulunmaktadır.  Railay Kasım 2004 de meydana gelen tsunamiden etklenen bölgelerden biridir ve halen zleri bulunmaktadır.

Railay plajı iki bölümden oluşmaktadır
  • Doğu railay
  • Batı railay

Doğu Railay Beach Krabi gelen tekneler için yerleştirme noktasıdır. Doğu Plajı öncelikle yüzmek için uygun değildir yoğun mangrov kaplıdır. Kuzey Kıyısına sonuna doğru birçok restoran ve barlar ve Muay Thai okul da dahil olmak üzere çeşitli hizmetler vardır. Konaklama ve yiyecek içecek ve restoran fiyatları batı railay e göre daha ucuzdur.  Güney kıyısında yani Ton Sai da ise Elmas Mağarası bulunmaktadır ve size patikalar yardımıyla mağaranın derinliklerine inme fırsatı vermektedir.

Batı railay plajı daha büyük otellerin bulunduğu bölgedir ve doğu railay den patikalar yoluyla ulaşım sağlanmaktadır, yürüyüş sevenlerin seveceği türden yeşil patikalar ve plaj severlerin uğrak noktalarından biridir.Ao Nang dan speed botlarla plaja 15 dakikada ulaşılabilmektedir. Bölgede den diper noktalar ulaşım phi phi, krabi, phuket e ulaşım tarifeli feribotlarla da sağlanmaktadır. Batı bölgesinde restoranlar ve alışveriş dükkanları bulunmaktadır.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.