Altın Buda Tapınağı

Wat Traimit Altın Buda Tapınağı 

Tayland’ın Başkenti Bangkok’a gidenler, şehir turları sırasında mutlaka en az iki tapınak ziyaret ederler. Bunlardan biri Wat Po Tapınağı, diğeri ise Wat Traimit ya da ‘Altın Buda Tapınağı’dır. Ancak bu tapınakta özel olan tapınağın kendisi değil, tapınağın içinde yer alan 5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış, yekpare ‘Oturan Buda’ heykelidir.

1955 yılındaki liman genişletme çalışmaları sırasında şans eseri bulunan heykel, etrafındaki kaplama nedeni ile topraktan yapılmış basit bir Buda heykeli olarak görülerek bir depoya kaldırılmıştır. Ancak aradan geçen yaklaşık 20 yıldan sonra, başka bir yere nakli sırasında vinçten kayarak düşen heykelin kaplaması kırıldığında, kaplamanın altındaki gerçek som altın Buda heykeli ilk kez fark edilmiştir.

Yapılan araştırmalarda, Tayland’da 13.yüzyıl civarında hüküm süren Sukhotai dönemine ait olduğu anlaşılan heykelin, muhtemelen o dönemdeki en büyük düşmanları olan Burmalılardan saklanmak amacı ile bir kaplama ile gizlendiği tahmin edilir.

Tapınağın giriş kapısının hemen karşısında bulunan daha küçük bir oturan Buda heykeli ise, tüm ziyaretçilerin dileklerini karşılamak için bekler. Tapınağın kapısında satılan son derece ince altın yapraklar, kapının karşısındaki oturan Buda heykelinin muhtelif yerlerine yapıştırılır. Akıl ve zihin açıklığı isteyenler bu yaprakları Buda’nın başına yapıştırırken, para isteyenler eline ,  seyahat isteyen ayaklarına, çocuk isteyenler göbeğine olmak üzere bu altın yaprakları dualar eşliğinde yapıştırırlar ve renkli görüntüler oluştururlar.

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.