Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Chiang Mai

130118003

Tarihi bir Chiang Mai Budist tapınağı

Chiang Mai (Tayca เชียงใหม่), bazen “Chiengmai” veya “Chiangmai”), Kuzey Tayland’ın en büyük kentidir. Tayland’ın en önemli kültürel merkezlerinden biri olan şehir, Chiang Mai Eyaleti’nin başkentidir. Bangkok’un 700 km kuzeyinde olan Chiang Mai, ülkedeki en yüksek dağlara ev sahipliği yapar. Şehir, Bangkok’un da içerisinden geçen Chao Phraya Nehri’nin önemli bir kolu olan Ping Nehri kenarında kurulmuştur. Ping Nehri’ne yakınlığı ve stratejik ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle Chiang Mai tarihsel bir önem kazanmıştır.

Mayıs 2006’de, ASEAN ülkeleri ve “3” ülkeler (Çin, Japonya ve Güney Kore) arasında yapılan so-Chiang Mai Girişimi toplantısının burada yapılmasıyla şehir daha da bir önem kazanmıştır. Chiang Mai, World Expo 2020 için aday olan 3 Tayland şehrinden biridir, diğerleri Ayutthaya ve Chon Buri şehirleridir. Bununla birlikte, Tayland Parlementosu Expo 2020 için Ayutthaya şehrini aday göstermiştir.

Önemli Yerler

chiang-maiWat Chiang Man, şehrin en eski Budist tapınağıWat Phra Doi Suthep: Tayland’ta en çok ziyaret edilen tapınaklardan biri.

Doi Inthanon Milli Parkı: Tayland’ın en yüksek dağı olan Dai Inthanon (2565 m.) bu bölgede yer almaktadır. Park içinde yer alan, Mae Ya, Mae Klang, Wachiratan, Huay Sia Luang, Mae Pan ve Sririphum gibi şelaleler görülmeğe değer özelliktedir.

Wat Doi Suthep Tapınağı

Doi Pui Köyü

Doi İnthanon tapınağı

Wat Chedi Luang tapınağı

Wat prasingh tapınağı

Chiang Mai Gate Market

Sunday Walking Market

 Night Bazaar

Elephant Nature park

Chiang Mai Night safari

Bua Thong Sticky Waterfalls

Huay Tung Tao

Eakachai Houseboat 

Karen kabilesi

Bo Sang handicrat köyü

İklim

  1. chiang-mai (1)

    Şehrin kuzaybatı duvarları

  2. Chiang Mai tropik iklime sahip bir şehirdir. Mevsimler kabaca kuru ve yağışlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tayland’ın sıcak iklimine nazaran, 25 derece ortalamayla Chiang Mai daha serin bir yerdir Şu ana kadar kaydedilmiş en yüksek sıcaklık Mayıs 2005’te 42.4°C olarak ölçülmüştür.

tatil planınızı yapmadan önce hava durumuna bakmayı unutmayınız, Şehirde havalar bazen soğuk olmaktadır.  iyi tatiller dilerim….

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.